Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pozytywne opinie o UH-72B Lakota

Gwardia Narodowa Kolorado odebrała dwa UH-72B Lakota, które dysponują większymi możliwościami niż dostarczane wcześniej UH-72A. Fot. Gwardia Narodowa Stanu Kolorado

15 sierpnia Gwardia Narodowa Stanu Kolorado poinformowała o dostarczeniu przez koncern Airbus dwóch wielozadaniowych śmigłowców UH-72B Lakota. Powyższa dostawa była okazją do upublicznienia pozytywnych opinii o nowej wersji Lakoty.


Departament Obrony Stanów Zjednoczonych zamówił łącznie osiemnaście UH-72B Lakota, których dostawy rozpoczęły się we wrześniu ubiegłego roku. Powyższa wersja bazuje na zmodyfikowanym H145 – różnice zewnętrzne obejmują m.in. zastosowanie pięciołopatowego wirnika nośnego oraz przebudowanej części ogonowej (m.in. wentylator Fenestron w miejscu klasycznego śmigła ogonowego). Wszystkie UH-72B trafiają do Gwardii Narodowej, po dwa egzemplarze do dziewięciu wybranych stanów.

Jak wskazuje Gwardia Narodowa Kolorado, UH-72B Lakota dysponują mocą zwiększoną o 25% w stosunku do UH-72A, co umożliwia bezpieczne i efektywne operowanie w środowisku gorącym i wysokogórskim. W przypadku stanu Kolorado śmigłowce będą wykorzystywane do wsparcia misji poszukiwawczo-ratowniczych oraz związanych ze zwalczaniem przestępczości. Jak wskazują członkowie personelu latającego, UH-72B dysponuje zapasem mocy umożliwiającym rezygnację z użycia UH-60 Black Hawk, przy połowę niższych kosztach eksploatacji. Oczywiście mowa tu o zadaniach wsparcia służb cywilnym w rejonie braku występowania zagrożenia ze strony potencjalnego przeciwnika – do takich zadań Departament Obrony blisko 500 sztuk UH-72 Lakota. Wszystkie powstają w zakładach koncernu Airbus w Stanach Zjednoczonych mieszczących się w Columbus w stanie Missisipi. Ich użytkownikami są jednostki Gwardii Narodowej, armii amerykańskiej, a także lotnictwo morskie tego kraju i jedyny klient eksportowy – Tajlandia.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Pozytywne opinie o UH-72B Lakota”

  1. Powinniśmy kupić w zastępstwie za czajniczki Mi2, byłby jeszcze jeden typ śmigłowca w wojsku polskim. A co, kto bogatemu zabroni 😉

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc