Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Tarcza akustyczna – jak zabezpieczyć najcenniejsze tajne informacje?

10 mld dolarów. Tyle wynosił zeszłoroczny budżet Polski na obronność, co stanowiło aż 40% wydatków innych krajów Europy Środkowej na swoje siły zbrojne. Tak wynika z raportu Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem (SIPRI). Niemniej istotne od sprzętu są zabezpieczenia infrastruktury.

Informacja. W czasie wojny – daje przewagę nawet nad dużo silniejszym przeciwnikiem, jak pokazała churchillowska tajna operacja Fortitude. W czasie pokoju – jest najcenniejszą bronią, która potrafi ten pokój utrzymać. Jednak do utrzymania jej samej w swoich rękach potrzebny jest odpowiednio skonfigurowany system zabezpieczeń przed inwigilacją.

Takie rozwiązanie zaprezentowała firma Spy Shop. System złożony z wykrywaczy podsłuchów i generatorów ultradźwiękowych i wibroakustycznych tworzy wokół pomieszczenia specyficzną strefę akustyczną, która blokuje wszelkie próby inwigilacji z zewnątrz.

Jak działa niewidzialny system zabezpieczeń?

Na to pytanie odpowiada Krzysztof Rydlak, Product Manager firmy Spy Shop: „Najważniejszym czynnikiem zabezpieczenia poufnych danych jest ochrona na wielu płaszczyznach jednocześnie. Oprócz oczywistego czynnika, jakim są ludzie i ich odpowiedzialność, najnowocześniejsza technika oferuje szereg ciekawych rozwiązań. Nasze testy pokazują, że kluczowymi elementami systemu zabezpieczeń są urządzenia uzupełniające się nawzajem – nie tylko wyjątkowo czułe detektory podsłuchów, które nakierowują nas na miejsce ukrycia niepożądanego sprzętu, ale też generatory ultradźwiękowe i wibroakustyczne”.

Generatory ultradźwiękowe, takie jak Case Ultra-05 emitują tzw. szum biały, który zagłusza pobliskie mikrofony, sprawiając że ich nagranie z rozmowy jest całkowicie bezużyteczne – jedyne co można usłyszeć w czasie odsłuchu to właśnie szum, który – co najważniejsze – nie jest sztucznie naniesiony na nagranie, dlatego jest niemożliwy do późniejszego usunięcia.

Case Ultra-05

Zaawansowana technologia przynosi wiele rozwiązań

Wspomniany Case Ultra-05 to urządzenie zakamuflowane w eleganckiej walizce. Dzięki temu można nakierować je w konkretną stronę, przykładowo koncentrując jego siłę na naszym rozmówcy. Niemniej, urządzenie to dostępne jest również w formie wieży Tower-A, która sygnał zagłuszający emituje wokół siebie, tworząc strefę bezpiecznej rozmowy nawet w promieniu kilkunastu metrów.

Tower-A

„Warto jednak zaznaczyć, że skuteczność takiego rozwiązania zależy w dużej mierze od rejestratora, który staramy się zagłuszyć czy geometrii pomieszczenia i materiałów, którymi jest ono wypełnione – w inny sposób dźwięk odbija się od kafli, a w inny od dywanu – dlatego właśnie każdy taki system dostosowujemy do konkretnego pomieszczenia na podstawie indywidualnych obliczeń i analiz” – dodaje Krzysztof Rydlak ze Spy Shop.

Natomiast generatory wibroakustyczne, takie jak SEL SP-157 renomowanej marki Selcom, tworzą swoistą bańkę wibroakustyczną wokół pomieszczenia – w ten sposób zabezpiecza on nas przed podsłuchaniem rozmowy z zewnątrz za pomocą mikrofonów laserowych czy sejsmicznych, które potrafią nasłuchiwać pomieszczenie z dużych odległości, nawet przez szybę.

Wszystkie produkty opisane w artykule znajdują się w ofercie dystrybutora – marki Spy Shop.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc