Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Tajwan zwodował pierwszy rodzimy okręt podwodny

Fot. IDF 經國號 

26 lutego w stoczni China Shipbuilding Corporation (CSBC) w Kaohsiung w południowej części Tajwanu odbyło się wodowanie okrętu podwodnego ROCS Hai Kun (czasem pisane jako Hai Kung). To pierwsza jednostka tej klasy zaprojektowana i zbudowana lokalnie.

Operacja wodowania rozpoczęła się wytoczeniem jednostki z nowo zbudowanej hali stoczni, powstałej w związku z programem produkcji okrętów podwodnych. Jednostka trafiła na dok pływający. Po jego odholowaniu w rejon głębi, dok zatopiono, a okręt uzyskał pływalność. Po tym odholowano go do nabrzeża wyposażeniowego.

ROCS Hai Kun (SS 711) został ochrzczony we wrześniu ubiegłego roku, zaledwie trzy lata po rozpoczęciu budowy. Biorąc pod uwagę brak doświadczenia w produkcji okrętów podwodnych, to bardzo dobry wynik.

Hai Kung powstał w wyniku programu IDS (Indigenous Defense Submarine, pol. rodzimy obronny okręt podwodny), zainicjowanego w 2014 roku. Trzy lata później CSBC i jej partner - NCSIST (National Chung-Shan Institute of Science and Technology, pol. Narodowy Instytut Nauki i Technologii Chung-Shan) zawarły umowę na zaprojektowanie IDS. Wiadomo, że skorzystano przy tym z pomocy inżynierów z Niemiec, Włoch, Republiki Korei, Stanów Zjednoczonych i Japonii.

Okręt jest uzbrojony w sześć wyrzutni do torped RTX Mk 48 Mod 6AT (Advanced Technology) i pocisków przeciwokrętowych Boeing UGM-84L Harpoon Block II. Firma amerykańskie (L3 Harris, RTX) dostarczyły i dostarczą również najważniejsze wyposażenie (maszty, systemy elektroniczne, sonarowe itp.). Hai Kun jest też uzbrojony w system przeciwtorpedowy Aselsan ZOKA, produkowany lokalnie na tureckiej licencji. Wykorzystuje on cztery wyrzutnie po sześć rur każda, z których odpalane są cele samobieżne i dryfujące do mylenia torped.

Stocznia CSBC deklaruje, że ROCS Hai Kun zostanie ukończony w trzecim kwartale bieżącego roku, zaś rok później, po próbach morskich, ma być przekazany flocie do dalszych testów. Po nim planowana seria siedmiu (?) kolejnych jednostek, która powstanie w nowo zbudowanej stoczni CSBC w Kaohsiung.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc