Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Sonary dla Seahawków

4 sierpnia Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu kontraktu z korporacją Lockheed Martin w sprawie zakupu i integracji z wielozadaniowymi śmigłowcami pokładowymi MH-60R Seahawk stacji hydrolokacyjnych AN/AQS-22 ALFS. 

Umowa ma wartość 182 mln dolarów i obejmuje 39 opuszczanych stacji hydrolokacyjnych Raytheon AN/AQS-22 ALFS. Odbiorcami sprzętu będą US Navy (osiem), Dania (siedem) oraz Indie (24). Całość prac ma zostać zrealizowana do końca 2024 roku, a w momencie podpisania uruchomiono pełne finansowanie. 

W przypadku Danii, sonary AN/AQS-22 ALFS pozwolą na doposażenie części z dziewięciu wielozadaniowych śmigłowców MH-60R Seahawk, które są eksploatowane przez lotnictwo morskie tego kraju w latach 2016-18. Pozostali dwaj odbiorcy otrzymają stacje hydrolokacyjne w ramach zamówienia fabrycznie nowych wiropłatów. 

Produkowane przez korporację Lockheed Martin wielozadaniowe śmigłowce pokładowe MH-60R Seahawk są eksploatowane przez lotnictwo morskie Stanów Zjednoczonych, Australii, Danii i Arabii Saudyjskiej. W bieżącym roku podpisano międzyrządową umowę z Indiami. Dodatkowo zakup został autoryzowany przez rząd Grecji, a zainteresowanie wyrażają takie państwa jak Hiszpania, Wietnam oraz Meksyk. Dodatkowo Tajwan, planujący zakup, ze względów budżetowych musi przełożyć podpisanie kontraktu na 2021 rok. 

(Łukasz Pacholski) Foto: NATO
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc