Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Słowenia stawia na AW139M

Fot. Leonardo

28 listopada Ministerstwo Obrony Słowenii poinformowało o podpisaniu międzyrządowej umowy z Włochami w sprawie zakupu sześciu wielozadaniowych śmigłowców Leonardo AW139M. Tym samym jest to kolejny sukces tego producenta na rynku słoweńskim.

Powyższe wiropłaty mają pozwolić na zastąpienie ośmiu używanych obecnie śmigłowców Bell 412. Projekt ich zakupu został ogłoszony w lipcu bieżącego roku – Republika Słowenii zaplanowana na zakup 195,2 mln EUR, a zakup będzie kosztować 188,3 mln EUR bez VAT. W powyższej kwocie znajduje się także certyfikacja konfiguracji wybranej przez Słowenię. Szczegółowy harmonogram dostaw ma być ustalony na początku 2024 roku. AW139M mają pełnić zadania transportowe, a także wspierać operacje poszukiwawczo-ratownicze oraz przeciwpożarowe. Wybór rozwiązania międzyrządowego, zdaniem władz Słowenii, jest atrakcyjniejszy pod względem finansowym oraz operacyjnym.

Dla koncernu Leonardo decyzja władz tego kraju to kolejny sukces. Obecnie producent dysponuje zamówieniem na dwa lekkie samoloty transportowe C-27J Spartan. AW139M będą uzupełniać potencjał czterech średnich śmigłowców Airbus AS532 Cougar, które zostały zakupione w latach 2001-2002. Nie można wykluczyć, że po 2028 roku zamówienia na AW139M będą kontynuowane – zgodnie z wieloletni planem modernizacji technicznej, po tym roku zaplanowano zakupy kolejnych śmigłowców wielozadaniowych.

AW139 to jedna z najpopularniejszych konstrukcji koncernu Leonardo znajdująca się w produkcji. Dotychczas sprzedano już ponad 1000 egzemplarzy, a wiele z nich trafiło bądź trafi do służb porządku publicznego lub sił zbrojnych. Co ważne, ważnym punktem programu AW139 są należące do Leonardo zakłady WSK PZL Świdnik S.A., który dostarcza struktury konstrukcyjne.

 

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc