Zaloguj
reklama PIT-RADWAR

Serbowie testują bojowe możliwości CH-92A

Ministerstwo Obrony Republiki Serbskiej

21 października Ministerstwo Obrony  Republiki Serbskiej poinformowało o przeprowadzeniu pierwszego ataku powietrznego z wykorzystaniem bezzałogowego aparatu latającego CH-92A, które zostały zakupione w Chinach i dostarczone w lipcu bieżącego roku. 

Ćwiczenia z wykorzystaniem bezzałogowców obserwował minister obrony Serbii, a także inni oficjele. Do tego celu wykorzystano  infrastrukturę poligonu Nikinci. Pokaz był elementem procesu odbioru i wdrożenia do eksploatacji całego systemu – obejmuje on CH-92A oraz kierowane pociski FT-8C i stacje kierowania (mogące być transportowane przez ciężarówki różnych typów). Według deklaracji ministra, eskadra ma osiągnąć gotowość w ciągu najbliższych miesięcy. Dotychczas personel miał za sobą szkolenie z wykorzystaniem partnera chińskiego.  

Według informacji Serbia zakupiła przynajmniej sześć bezzałogowych aparatów latających CASC CH-92A wraz z niewielką partią kierowanych pocisków rakietowych FT-8C. Całość sprzętu (w tym stanowiska kierowania) pozwoliły na sformowanie 353. Eskadry Rozpoznawczej – obok zadań zwalczania celów naziemnych ma służyć do różnorodnych misji rozpoznawczych, w tym koordynacji ognia artylerii. Serbia jest pierwszym użytkownikiem chińskiego systemu bezzałogowych bojowych aparatów latających klasy MALE w Europie. 

reklama PCO

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc