Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Rumuńskie F-16 Fighting Falcon na straży państw bałtyckich

Fot. Siły Powietrzne Rumunii

23 marca dowództwo NATO poinformowało, że w ramach rotacji misji Baltic Air Policing, którą zaplanowano na koniec miesiąca, na Litwie znajdą się wielozadaniowe samoloty bojowe Lockheed Martin F-16AM/BM Fighting Falcon rumuńskiego lotnictwa wojskowego.

Zgodnie z upublicznionym stanowiskiem, w bazie lotniczej Szawle na Litwie kontynenty rumuński oraz portugalski mają zastąpić obecnie stacjonujące siły polsko-francuskie. Dla Rumunii to kolejna tura operacyjna w sojuszniczej misji, jednak co podkreślają strony, jest to pierwsza okazja do wykorzystania samolotów F-16AM/BM Fighting Falcon. Co ważne, są to maszyny odkupione od Portugalii, która także skierowała na Litwę swoje maszyny.

Lotnictwo wojskowe Rumunii, dotychczas, raz wystawiło kontyngent do misji NATO Baltic Air Policing – w 2007 roku cztery samoloty MiG-21 LanceR stacjonowały na Litwie przez okres trzech miesięcy. W kolejnych latach Rumuni wycofali się z działań tego typu. Jednym z powodów był stan sprzętowy, obejmujący wysłużone MiG-i.

W latach 2016-21 rząd rumuński odebrał siedemnaście używanych samolotów Lockheed Martin F-16AM/BM Fighting Falcon pochodzących z nadwyżek sprzętowych Portugalii. Pozwoliło to na sformowanie jednej eskadry i po wybuchu walk na Ukrainie są intensywnie wykorzystywane do zabezpieczenia przestrzeni powietrznej Rumunii. W listopadzie 2022 roku doszło do podpisania umowy na zakup 32 F-16AM/BM Fighting Falcon pochodzących z Norwegii – dostawy mają rozpocząć się w II połowie bieżącego roku.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc