Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Rumunia kupi Bayraktary

Rumunia chce zamówić trzy zestawy Bayraktar TB2 i ma szanse stać się drugim eksportowym klientem na system wśród państw NATO. Fot. Bayktar

1 września Ministerstwo Obrony Rumunii poinformowało o skierowaniu do parlamentu wniosku o uruchomienie procedury zakupu bezzałogowych aparatów latających Bayraktar TB2, które miałyby trafić na wyposażenie sił zbrojnych tego kraju.


Zgodnie z upublicznioną informacją, rumuńskie siły zbrojne są zainteresowane zakupem trzema systemami TB2 – każdy z nich obejmujący sześć samolotów wraz z niezbędnym osprzętem kierowania i obsługi. Całość została wyceniona na kwotę 300 mln USD bez VAT i ma obejmować także szkolenie rumuńskiego personelu wojskowego. W przypadku pozytywnej zgody, podpisanie umowy zaplanowano jeszcze na bieżący roku.

Rumunia ma szanse stać się drugim eksportowym użytkownikiem systemu Bayraktar TB2 wśród państw NATO. W bieżącym roku pierwszy zestaw ma odebrać Polska. Zainteresowanie zamówieniem wyrażają także inne kraje sojuszu, m.in. Albania, Bułgaria, Łotwa, Litwa, Słowacja, Węgry oraz Finlandia (to ostatnie państwo jest na ostatniej ścieżce dołączenia do NATO). Jednym z atutów tureckiego systemu jest fakt szybkich dostaw, a także brak ograniczeń eksportowych ze strony administracji amerykańskiej. Należy także wskazać, że system ma za sobą liczne działania bojowe, w tym w czasie wojny na Ukrainie, gdzie z powodzeniem jest wykorzystywany przeciwko siłom rosyjskim.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc