Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Rosja planuje budowę nowych okrętów desantowych dla Floty Czarnomorskiej

Pierwszy okręt projektu 11711 Iwan Grien, sfotografowany przed podniesieniem bandery. Fot. zbiory autora

30 listopada agencja prasowa TASS poinformowała, że kontynuowana będzie seria dużych okrętów desantowych typu Iwan Grien (projekt 11711).

Z nieoficjalnych informacji pozyskanych przez agencję wynika, że w przyszłym roku podpisany zostanie kontrakt na budowę, tym razem dla Floty Czarnomorskiej, dwóch jednostek zmodernizowanego projektu 11711 określanego jako Kajman.

Podobnie jak poprzednie okręty tego typu mają one powstać w Stoczni Nadbałtyckiej „Jantar” w Kaliningradzie. Według informacji agencyjnych położenie stępek nowych desantowców Floty Czarnomorskiej ma nastąpić do końca 2025 r. Oznaczałoby to, że mogłyby one zostać zwodowane w latach 2028-2029 oraz wejść do służby do końca 2030 i 2031 r.

Obecnie według tego projektu w Kaliningradzie budowane są dwa duże okręty desantowe Władimir Andriejew i Wasilij Truszyn przeznaczone dla Floty Oceanu Spokojnego. Stępki pod ich budowę położono równocześnie 23 kwietnia 2019 r. Według obecnych planów mają one wejść do służby w latach 2024-2025, co jest mało prawdopodobne, ponieważ nie zostały jeszcze nawet zwodowane.

Zgodnie z upublicznionymi dość ogólnymi informacjami jednostki zmodyfikowanego projektu 11711 (Kajman) mają mieć 8000 t wyporności i kadłub o wymiarach 150x19,5x4,5 m. Okręty te będą zdolne do przyjęcia sześciu kutrów desantowych 11770 (Sierna) oraz pięciu śmigłowców typu Kа-27, Kа-29 lub czterech typu Kа-52K, zaś ich załoga liczyć ma 120 ludzi. Dwuwałowa siłownia składająca się z czterech silników wysokoprężnych typu 16Д49 o mocy 6000 KM każdy pozwolić ma na osiągnięcie prędkość 18 w. i zasięgu wynoszącego 4000 Mm.

Główną zmianą w stosunku do projektu bazowego jest powiększenie i przesunięcie w kierunku dziobu nadbudówki, dzięki czemu powiększeniu mógł ulec ich pokład lotniczy, z którego będą mogły operować jednocześnie dwa śmigłowce pokładowe. Zmiany te spowodują, że nowe rosyjskie desantowce upodobnią się do znanych z flot zachodnich transportowców desantowych-doków (LPD).

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc