Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Republika Korei kupi system Sky Spotter z Izraela?

System Sky Spotter to niewielkie urządzenie, które znacząco podnosi świadomość sytuacyjną lokalnej obrony przeciwlotniczej. Fot. Rafael

Według południowokoreańskiej agencji informacyjnej Yonhap News Agency Republika Korei rozważa zakup nowego systemu pozwalającego na wykrywanie dronów. Jako potencjalnego dostawcę wskazuje się Izrael. Celem tego zakupu miałoby być zwiększenie możliwości wykrywania niewielkich bezzałogowych aparatów latających używanych przez Koreę Północną.

Informacje o planowanych inwestycjach są pokłosiem udanej infiltracji przestrzeni powietrznej Republiki Korei przez pięć północnokoreańskich dronów w ubiegłym miesiącu. Jak wskazuje agencja Yonhap, siły zbrojne znalazły się w ogniu krytyki w związku z niemożnością zapobieżenia tej sytuacji. Koreańczycy wskazują, że doszło nawet do penetracji jednej ze stref zakazu lotów zlokalizowanej wokół biura prezydenta w dystrykcie centralnym Yongsan.

Izraelski system Sky Spotter ma sprawić, że kolejne ewentualne naruszenia przestrzeni powietrznej wokół obiektów o krytycznym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa będą na czas wykrywane, co pozwoli na ich neutralizację.

Sky Spotter produkowany jest przez firmę Rafael Advanced Defense Systems i opiera się na pasywnym wykrywaniu zagrożeń znajdujących się w powietrzu. Firma podaje, że zasięg systemu wynosi od jednego do kilkudziesięciu kilometrów lub więcej. Urządzenie umożliwia śledzenie kilku celów jednocześnie, a na jego działanie nie wpływają w sposób negatywny takie czynniki jak zakłócenia tła, czy też niewielkie rozmiary poszukiwanych celów, które dotykają wiele współczesnych systemów radiolokacyjnych.

Precyzja wskazywania celów wynika z łączenia informacji z wielu czujników, a wszystko to oferowane ma być przy stosunkowo niskich kosztach użytkowania w całym cyklu życiowym produktu. Zaawansowane i stale udoskonalane algorytmy mają zapewnić stosunkowo niewielką liczbę fałszywych alarmów. Za wykrywanie zagrożeń odpowiadają czujniki MIWR (Mid-Wave Infrared), SWIR (Short-Wave Infrared) oraz czujniki obserwacji dziennej. Czujniki typu WFOV (Wide Field of View) systemu Sky Spotter współpracują z urządzeniami NFOV (Narrow Field of View), które pozwalają na wykonanie bardzo dużego zbliżenia na potencjalne zagrożenie i tym samym ułatwiają jego identyfikację.

 

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc