Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama PIT-Radwar

Laserowy system obrony powietrznej Iron Beam pomyślnie zakończył testy

Fot. Rafael Advanced Defense Systems

14 kwietnia firma Rafael oraz Dyrekcja Badań i Rozwoju Obronnego Ministerstwa Obrony (DDR&D) Państwa Izrael pomyślnie zakończyły serię przełomowych testów laserowego systemu przechwytywania o dużej mocy, przeznaczonego do zwalczania zagrożeń ze obiektów powietrznych poruszających się stromotorowo. Demonstrator z powodzeniem przechwycił bezzaogowce (UAV), pociski moździerzowe, rakiety i pociski przeciwpancerne w różnych scenariuszach.

System Rafael Iron Beam zapewnia Izraelowi możliwości niespotykane nigdzie indziej na świecie, ponieważ udało się opracować technologię lasera dużej mocy na poziomie operacyjnym z operacyjnymi możliwościami przechwytywania. Testy są pierwszą fazą wieloletniego programu prowadzonego przez DDR&D i przemysł obronny. Celem programu jest opracowanie naziemnego i powietrznego systemu laserowego o dużej mocy, który będzie w stanie radzić sobie z zagrożeniami dalekiego zasięgu o dużej intensywności. Laser będzie stanowił uzupełnienie systemu Iron Dome oraz skuteczny i ekonomicznie efektywny dodatek do wielopoziomowego systemu obrony powietrznej Izraela. Plan rozwoju systemu jest prowadzony przez Wydział Badań i Rozwoju w DDR&D Ministerstwa Obrony.

Fot. Rafael Advanced Defense Systems

Dyrektor Generalny i Prezes Rafael Advanced Defense Systems, gen. dyw. (rez.) Yoav Har Even: Firma Rafael jest dumna, że zakończyła pierwszą serię testów z najbardziej innowacyjnym na świecie laserem dużej mocy. Udane testy obejmowały przechwytywanie szerokiej gamy zagrożeń i potwierdziły niezwykłe możliwości systemu. Nasza współpraca z DDR&D i Ministerstwem Obrony doprowadziła do tego niezwykłego rozwoju, stanowiącego istotny kamień milowy w procesie osiągania zdolności operacyjnej. Jestem przekonany, że ten przełom technologiczny przyczyni się do rozwoju przyszłych możliwości w dziedzinie energii ukierunkowanej, w tym systemu laserów dużej mocy. To osiągnięcie jest wynikiem niestrudzonej pracy pracowników Rafaela, którzy przyczyniają się do bezpieczeństwa Izraela, jednocześnie zachowując i rozwijając możliwości technologiczne, aby zapewnić Izraelowi przewagę jakościową.

Fot. Rafael Advanced Defense Systems

Szef DDR&D, gen. bryg. (rez.) Daniel Gold: DDR&D prowadzi znaczące programy badawczo-rozwojowe w różnych dziedzinach technologicznych, które wspierają IDF i Państwo Izrael. System laserowy o dużej mocy będzie stanowił integralną część wielopoziomowego systemu obrony powietrznej Izraela. Ten przełom technologiczny nastąpił w czasie, gdy zapotrzebowanie operacyjne na ten system jest rekordowo wysokie. Testy te zakończyły się wielkim sukcesem dzięki kreatywności, innowacyjności i wiedzy, które są nieodłącznym elementem procesu badawczo-rozwojowego. W ostatnich latach DDR&D prowadziło program laserowy we współpracy z IDF i przemysłem obronnym, pod kierownictwem szefa działu badawczo-rozwojowego DDR&D, gen. bryg. Yaniva Rotema. Są to ludzie, którzy przekształcili wizję w rzeczywistość. DDR&D będzie nadal przewodzić badaniom, wiedzy i rozwojowi technologicznemu, które stanowią podstawę przełomowych systemów wykorzystywanych do ochrony Państwa Izrael.

Fot. Rafael Advanced Defense Systems

Szef działu badań i rozwoju w DDR&D w Ministerstwie Obrony, gen. bryg. Yaniv Rotem: Zakończenie tych innowacyjnych testów z wykorzystaniem lasera o dużej mocy to dopiero początek realizacji naszej wizji. Po raz pierwszy udało nam się przechwycić moździerze, rakiety i bezzałogowe statki powietrzne z tak trudnych odległości i w tak krótkim czasie. Dzięki łatwemu w obsłudze systemowi i znacznym zaletom ekonomicznym laser zmienia postać rzeczy. Następnym krokiem jest kontynuacja prac rozwojowych i wstępne rozmieszczenie systemu na terenie Izraela. W ciągu najbliższej dekady planujemy rozmieszczenie wielu nadajników laserowych wzdłuż granic Izraela. Jednocześnie będziemy nadal rozwijać zaawansowane możliwości, w tym laser lotniczy.

Fot. Rafael Advanced Defense Systems

Źródło: Rafael Advanced Defense Systems.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

One comment on “Laserowy system obrony powietrznej Iron Beam pomyślnie zakończył testy”

  1. Według twórców, już w prototypie moc lasera przekracza 100 kilowat. Długotermi­nowe -250, 500 kilowat (już moc antyrakietowa)

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc