19 stycznia w stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. w Gdańsku rozpoczęto cięcie arkuszy blach do produkcji sekcji niszczycieli min dla Marynarki Wojennej RP, przyszłego ORP Rybitwa.
Rybitwa to już piąty niszczyciel min projektu 258 Kormoran II. Okręt należy do drugiej serii jednostek tego typu i jest budowany na podstawie umowy z czerwca 2022 roku. Jej stronami były Skarb Państwa reprezentowany przez Agencję Uzbrojenia i konsorcjum przemysłowe w składzie: Stocznia Remontowa Shipbuilding S.A. z Gdańska (lider), PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o. z Gdyni i Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A. z Gdyni. Wartość kontraktu wyniosła niecałe 2,5 mld PLN brutto. Wszystkie jednostki tej serii budowane są według projektu opracowanego przez, należące grupy kapitałowej Remontowa Holding S.A., biuro projektowe Remontowa Marine Design & Consulting Sp. z o.o., pod nadzorem towarzystwa klasyfikacyjnego Polski Rejestr Statków S.A., przy współudziale szerokiego, krajowego łańcucha kooperantów i dostawców.
ORP Rybitwa (605) wejdzie w skład 12. Wolińskiego Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, bazującego w Świnoujściu.
Pozyskanie pierwszej, prototypowej jednostki 258/1 nastąpiło w efekcie realizacji pracy rozwojowej. Uroczyste podniesienie bandery na ORP Kormoran (601) miało miejsce 28 listopada 2017 roku. Drugi z serii – ORP Albatros (602) – został zwodowany w październiku 2019, natomiast w sierpniu 2022 roku dokonano jego odbioru, a w listopadzie miało miejsce uroczyste podniesienie bandery. Trzecia jednostka – ORP Mewa (603) – została zwodowana w grudniu 2020 roku, natomiast do uroczystego podniesienia bandery doszło w lutym 2023 roku. Trzy niszczyciele min pierwszej serii służą obecnie w 13. Dywizjonie Trałowców im. adm. floty Andrzeja Karwety, wchodzącego w skład tej samej flotylli, ale operującego z Gdyni. Nowa trójka zostanie dostarczona w latach 2026-2027. Już krótko po zawarciu umowy na okręty drugiej serii, konsorcjum przystąpiło do kontraktowania najważniejszych elementów wyposażenia i systemu walki jednostek. Zakupiono, między innymi, mostki zintegrowane, systemy artyleryjskie OSU-35K, pojazdy podwodne Double Eagle SAROV i Hugin, sonary KATFISH 180, żurawie pokładowe i inne.
Nazwy nowych niszczycieli min – ORP Jaskółka, Rybitwa i Czajka – nawiązują do okrętów, które w latach 30. XX wieku były pierwszymi okrętami przeciwminowymi zaprojektowanymi przez polskich inżynierów i zbudowanymi w Polsce.
Okręty typu Kormoran II służą do poszukiwania, identyfikacji i zwalczania min morskich, prowadzenia rozpoznania torów wodnych, przeprowadzania innych jednostek przez akweny zagrożenia minowego, stawiania min oraz zdalnego sterowania samobieżnymi platformami przeciwminowymi.
Szerzej o niszczycielach min typu Kormoran II pisaliśmy w „Wojsku i Technice” 2/2023.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu