Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Rekordowy lot Airbus A400M Atlas

Fot. Royal Air Force

5 lipca brytyjskie Royal Air Force poinformowały o zrealizowaniu rekordowego lotu średniego samolotu transportowego Airbus A400M Atlas. Maszyna spędziła w powietrzu niemal 21 godzin dostarczając ładunek z Wielkiej Brytanii na wyspę Guam.

W ramach ćwiczenia Mobility Guardian 23 Brytyjczycy zrealizowali lot transportowy na trasie Brize Norton – Guam. W czasie przelotu, bez międzylądowania, A400M Atlas trzykrotnie uzupełniał paliwo w powietrzu, do czego oddelegowano dwa samoloty tankowania powietrznego Airbus A330MRTT Voyager. Pierwszy z nich towarzyszył transportowcowi w czasie lotu z Europy i przekazał paliwo nad Oceanem Atlantyckim. Drugi, przebazowany wcześniej do bazy Eielson na Alasce, dostarczył paliwo nad Alaską, a później także nad Oceanem Spokojnym. Trasa całego lotu biegła nad Arktyką oraz Alaską. Ładunkiem był sprzęt grupy wsparcia medycznego.

W czasie ćwiczeń Mobility Guardian 23 Brytyjczycy będą współpracować z personelem wojskowym ze Stanów Zjednoczonych, Australii, Kanady, Francji, Japonii i Nowej Zelandii. A400M Atlas będzie wykonywać loty w przestrzeni powietrznej rozciągającej się od północnej Australii do Japonii – nie można wykluczyć, że jego obecność będzie wykorzystana do działań marketingowych. Przypomnijmy, Republika Korei prowadzi postępowanie przetargowe dotyczące zakupu kolejnej transzy średnich samolotów transportowych.

Jak wskazuje RAF, był to rekordowy lot A400M Atlas w historii programu. Dotychczas producent dostarczył ponad 112 egzemplarzy, które są eksploatowane przez osiem państw świata. W 2021 roku podpisano dwa kontrakty eksportowe, dzięki czemu po dwa A400M Atlas zostaną dostarczone do Kazachstanu oraz Indonezji. Obecnie wśród kierunków marketingowych wymienia się m.in. kolejne państwo europejski – Republikę Czeską, która prowadzi działania zmierzające do zamówienia dwóch średnich samolotów transportowych. Nieoficjalnie, obok A400M Atlas władze w Pradze rozważają wyłącznie Embraer C-390 Millennium.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc