1 czerwca Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu wieloletniej umowy serwisowej z korporacją Raytheon w sprawie utrzymania w sprawności elementów amerykańskiego systemu obrony antyrakietowej GBI (Ground Based Interceptor).
Jak wskazuje komunikat zamawiającego, umowa ma wartość 621,5 mln USD i ma obejmować utrzymanie w sprawności kluczowych elementów pocisków – Exo-atmospheric Kill Vehicles (EKV), które mają w sposób kinetyczny niszczyć zagrożenie poza atmosferą ziemską. W momencie podpisania uruchomiono pierwszą transzę finansowania (84,3 mln USD). Ogółem prace mają być realizowane do końca maja 2028 roku. Raytheon był jedynym zainteresowanym realizacją powyższej usługi, co nie powinno zaskakiwać – EKV zostały zaprojektowane i są produkowane przez tego wykonawcę.
EKV stanowią element pocisków przechwytujących, które są rozlokowane w dwóch bazach rakietowych - Fort Greely w stanie Alaska i Vandenberg w Kalifornii. Ich głównym zadaniem jest zwalczanie pocisków balistycznych, które mogą być odpalone w kierunku Stanów Zjednoczonych z terytoriów państw Azji. Zgodnie z koncepcją, system obrony antyrakietowej rozlokowany w obu wymienionych bazach stanowi pierwszą linię obrony przed zagrożeniem ze strony pocisków balistycznych.
W marcu 2021 roku Departament Obrony Stanów Zjednoczonych uruchomił finansowanie prac nad zaprojektowaniem nowego systemu przechwytywania poza atmosferą. Prace mają zostać zrealizowane do maja 2026 roku, a później spodziewane jest uruchomienie procesu produkcyjnego, który pozwoli na zastąpienie obecnie wykorzystywanych elementów.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu