Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Radary Longbow dla Australii

Fot. Łukasz Pacholski

31 sierpnia Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu umowy z firmą Longbow LLC w sprawie produkcji i dostaw stacji radiolokacyjnych AN/APG-78 Longbow przeznaczonych dla Australii.

Sierpniowa umowa ma wartość 156,4 mln USD i ma zostać zrealizowana do końca kwietnia 2027 roku. Pośrednictwo Departamentu Obrony wynika z zastosowania procedury FMS w procesie zakupu śmigłowców AH-64E Apache wraz z niezbędnym wyposażeniem dodatkowym. W momencie podpisania uruchomiono pełne finansowanie, w całości pochodzące z funduszy australijskich.

Według wniosku eksportowego, który został zatwierdzony przez amerykański Departament Stanu w czerwcu 2021 roku, Australia była zainteresowana zakupem szesnastu stacji radiolokacyjnych powyższego typu. Biorąc pod uwagę fakt, że Australijczycy zakupili 29 śmigłowców mowa o montażu na ponad połowie maszyn. Co należy podkreślić, zakup AH-64E Apache spowodował włącznie w program produkcyjny przedsiębiorstw lokalnych/

Formalnie produkcja 29 maszyn dla Australii została zapoczątkowana 17 marca bieżącego roku, kiedy Boeing i Departament Obrony Stanów Zjednoczonych podpisali kontrakt produkcyjny. Firma Longbow LLC stanowi spółkę joint venture należącą do korporacji Lockheed Martin i Northrop Grumman. W czerwcu 2020 roku świętowała dostawę 500. egzemplarza seryjnego stacji AN/APG-78 Longbow, które są montowane na śmigłowcach bojowych AH-64D/E Apache. Ze względu na koszty i parametry operacyjne, standardem jest montaż jednej stacji, której nosiciel zapewnia dane trzem innym wiropłatom.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc