Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Przeciwoblodzeniowe próby MQ-4C Triton

Fot. NAVAIR

26 stycznia dowództwo lotnictwa morskiego Stanów Zjednoczonych poinformowało o wykonaniu pierwszego lotu doświadczalnego bezzałogowego aparatu latającego MQ-4C Triton w ramach certyfikacji otwierającej drogę do wykonywania operacji w warunkach występowania oblodzenia.

Zgodnie z komunikatem NAVAIR, w ciągu najbliższych miesięcy zaplanowano wykonanie około piętnastu lotów doświadczalnych. Z każdym razem maszyna ma operować w strefie zalodzenia przez około 5 godzin. Pierwszy z nich zrealizowano 25 stycznia – centrum operacji jest ośrodek doświadczalny lotnictwa morskiego Stanów Zjednoczonych w Patuxent River. W celu certyfikacji na płatach oraz statecznikach zamontowano moduły mające na celu przyspieszenie gromadzenia się lodu. W trakcie lotu przetestowano zachowanie maszyny na wysokości 6100 metrów – zebrane dane mają pozwolić na sprawdzenie poprawności zachowania maszyny w powietrzu.

Należące do klasy HALE (high-altitude long-endurance) MQ-4C Triton mają zapewnić US Navy utrzymywanie pięciu orbit rozpoznawczych w trybie 24/7 w dowolnym punkcie świata. Docelowe zapotrzebowanie lotnictwa morskiego opiewa na 68 seryjnych samolotów tego typu, a wstępna gotowość pierwszej eskadry ma zostać ogłoszona w bieżącym roku. Mają stanowić uzupełnienie m.in. dla załogowych maszyn patrolowych Boeing P-8A Poseidon. W lecie 2021 roku rozpoczęto loty próbne w nowej konfiguracji wyposażenia pokładowego, oznaczonej jako IFC-4, która zdaniem US Navy ma zrewolucjonizować sposób zbierania informacji (pozwoli na zastąpienie obecnie eksploatowanych Lockheed Martin EP-3E Aries).

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc