Zaloguj
reklama Helikon-Tex
reklama Helikon-Tex

Prezydent Putin o rosyjskim eksporcie uzbrojenia w 2019 r.

9 kwietnia prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin na posiedzeniu Komisji ds. Współpracy Wojskowo-Technicznej Federacji Rosyjskiej z Obcymi Państwami mówił o eksporcie rosyjskiego uzbrojenia w ubiegłym roku, co zrelacjonowały służby prasowe Kremla i rosyjskie media.

Prezydent Putin powiedział, że udało się nie tylko wypełnić wszelkie zobowiązania eksportowe, jeśli chodzi o terminowość dostaw, ale nawet o 2% wyprzedzić ubiegłoroczny plan. Łącznie rosyjska zbrojeniówka wyeksportowała w 2019 r. uzbrojenie o wartości ponad 15 mld USD i to pomimo niesprzyjających warunków (chodzi przede wszystkim o szantażowanie przez Waszyngton odbiorców rosyjskiego i chińskiego uzbrojenia sankcjami w ramach tzw. ustawy CAATSA – Countering America's Adversaries Through Sanctions Act, obowiązującej od połowy 2017 r., która ma polepszyć konkurencyjność zbrojeniówki Stanów Zjednoczonych na rynkach eksportowych). Dodatkowo na koniec ubiegłego roku wartość portfelu zamówień eksportowych rosyjskiego przemysłu obronnego przekroczyła równowartość 55 mld USD.

Prezydent Putin dodał, że dobre efekty marketingu rosyjskiej broni w zeszłym roku odnotowano w Afryce, czemu najbardziej pomógł międzyrządowy szczyt Rosja–Afryka w Soczi w październiku ub.r., pierwsza taka inicjatywa w historii z państwami Unii Afrykańskiej (były delegacje wszystkich 54 państw Afryki, współgospodarzem był prezydent Egiptu Abd al-Fattah as-Sisi). W wyniku szczytu podpisano serię umów na eksport rosyjskiej broni o łącznej wartości przekraczającej 1 mld USD. Jako inną przyczynę niesłabnącego popytu na rosyjską broń prezydent Putin wskazał wyniki użycia rosyjskiego uzbrojenia przez rosyjski kontyngent zaangażowany w Syrii.

(AMM) Foto: Siły Powietrzne Nigerii
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc