Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Premier Morawiecki deklaruje, że Polska jest gotowa przekazać 60 czołgów Ukrainie

Polska przekaże kolejne czołgi Ukrainie, w tym wozy PT-91 Twardy. Fot. Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych/st. chor. szt. Rafał Mniedło.

Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki udzielił 27 stycznia wywiadu kanadyjskiej stacji telewizyjnej CTV. Stwierdził w nim m.in., że Polska jest gotowa wysłać kolejne czołgi na Ukrainę, w tym wozy typów PT-91 Twardy i Leopard 2.

Morawiecki wyjaśnił, że do tej pory Polska przekazała dotąd Siłom Zbrojnym Ukrainy 250 czołgów, jako pierwszy kraj wspomagający Kijów w walce z rosyjskim agresorem. Około dwustu wozów rodziny T-72 dotarło na Ukrainę jeszcze w pierwszej połowie ubiegłego roku.

W tej chwili jesteśmy gotowi wysłać 60 naszych zmodernizowanych czołgów, w tym 30 PT-91. A do tego dochodzi 14 czołgów Leopard 2 z naszego zasobu  stwierdził w wywiadzie Morawiecki. Zgoda na wysłanie polskich Leopardów 2 została udzielona przez Republikę Federalną Niemiec 25 stycznia.

Wbrew powielanym informacjom medialnym, wspomnianych 60 wozów obejmuje 30 Twardych, 14 Leopardów 2 i 16 innych czołgów, zapewne T-72M1 lub M1R R, nie zaś 60 PT-91. Błędną informację rozpowszechnił Andrij Jermak, szef Biura Prezydenta Ukrainy w mediach społecznościowych.

Zdaniem szefa polskiego rządu wspieranie Ukrainy poprzez dostawę zmodernizowanych czołgów o sowieckim rodowodzie i znacząco przewyższających rosyjski sprzęt pancerny wozów zachodniej konstrukcji oraz produkcji jest sprawą dużej wagi, ponieważ Rosjanie mają w swoich magazynach kilka tysięcy, a niektórzy mówią, że nawet ponad 15 tysięcy, czołgów. I jeżeli nie chcemy, żeby Ukraina została pokonana, to musimy być bardzo otwarci i odważni we wspieraniu Ukrainy. Odniósł się też emocjonalnie do postawy prezydenta Federacji Rosyjskiej mówiąc, że [...] bronią Rosji jest strach. Naszą bronią musi być solidarność. Putin zachowuje się jak aktor ze starego teatru geopolitycznego. Jest jak Neron, gotowy podpalić Rzym, byle tylko zrealizować swoje cele. A jego głównym, głównym celem jest przywrócenie Imperium Rosyjskiego. Wziął najgorsze z demonów XX wieku, jak nacjonalizm, kolonializm i wszelkiego rodzaju cechy totalitarne, a my musimy być bardzo silni w naszej odpowiedzi, ponieważ jego sukces oznacza klęskę nie tylko Ukrainy, ale klęskę wolnego świata.

Wywiad został nagrany przed ogłoszeniem przez Kanadę, że także Ottawa planuje przekazać czołgi Ukrainie. Na razie chodzi o cztery Leopardy 2A4 wraz z amunicją i „pewną liczbę” personelu do szkolenia Ukraińców w obsłudze nowego sprzętu wojskowego na terenie państw sojuszniczych.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Premier Morawiecki deklaruje, że Polska jest gotowa przekazać 60 czołgów Ukrainie”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc