Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Poligonowe strzelanie granatników rodziny RPG-75

Wczoraj, 19 lipca, wchodząca w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej bydgoska spółka Nitro-Chem S.A., we współpracy z Wojskowym Instytutem Uzbrojenia w Zielonce zorganizowali pokaz ręcznych granatników rodziny RPG-75. Widowiskowe pokazy i prelekcję umożliwiła kadra i zaplecze Instytutu.

W spotkaniu uczestniczyli m.in. oficerowie i żołnierze Wojsk Lądowych, Wojsk Obrony Terytorialnej, Wojskowej Akademii Technicznej, przedstawiciele polskiego przemysłu obronnego, jak również dziennikarze. Po części teoretycznej, omawiającej główne cechy konstrukcyjne oraz charakterystyki taktyczno-techniczne granatników RPG-75, przeprowadzono pokazowe strzelania. Obecnie Wojsku Polskiemu proponowane są trzy modele: RPG-75-M (z głowicą kumulacyjną), RTG (głowica termobaryczna) oraz nowość – RTG-75-MP (kombinowana głowica kumulacyjno-termobaryczna).

O sile rażenia i skuteczności świadczyły strzelania poligonowe. Najpierw strzałem z RPG-75M, z odległości 100m przebito pancerną płytę stalową o grubości 150 mm, ustawioną pod kątem 45°. Przybyli mogli przekonać się o sile strumienia kumulacyjnego, który po przejściu przez stal rozbił ustawione za płytą skrzynie ładunkowe. Następnym celem był prowizoryczny bunkier z wypełnionych ziemią drewnianych skrzyń – doszczętnie zniszczony z RTG, podobnie jak osobowy sedan, który był ostatnim celem – trafionym również z granatnika z głowicą termobaryczną. Wcześniej inny samochód osobowy „potraktowano” z RTG-75-M.

Niemniej ważną cechą, jak siła niszcząca granatników RPG-75, jest bezpieczeństwo ich eksploatacji. Wbrew rozsiewanym przez konkurencję plotkom, użytkowanie tej broni przebiega bezwypadkowo, także w Wojsku Polskim (Wojska Specjalne stosują tę broń od 2010 r., również bojowo). Rodzinę RTG-75 wyróżnia także niezawodność i łatwość oddawania strzału, o czym przekonał się piszący tę słowa, przechodząc krótki kurs obsługi granatnika.

Drugą ważną cechą oferty obejmującej granatniki RTG-75 jest przygotowany zakres polonizacji ich produkcji, który wyniósłby 100%. Głównymi wykonawcami byłby Nitro-Chem S.A. (materiały wybuchowe i elaboracja) oraz Belma S.A. Po zawarciu kontraktu miesięczna wielkość produkcji w Polsce sięgnęłaby 1000 granatników miesięcznie. Jednak lista ewentualnych kooperantów byłaby dłuższa. Ważnym plusem tej oferty jest możliwość integracji granatników RTG-75 z opracowanym przez WITU systemem szkolno-treningowym Śnieżnik. Jest to kolejna przewaga RTG-75 na konkurencyjnymi granatnikami promowanymi w Polsce.

[cycloneslider id="rpg-75"]

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc