Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

PIT-RADWAR S.A. przekazał kolejne Poprady

Fot. PIT-RADWAR S.A.

PIT-RADWAR S.A. dostarczył trzy kolejne egzemplarze Samobieżnych Przeciwlotniczych Zestawów Rakietowych Poprad do Sił Zbrojnych RP.

Jest to druga dostawa z tegorocznej partii obejmującej 19 sztuk urządzeń. Umowa na dostawę Samobieżnych Przeciwlotniczych Zestawów Rakietowych (SPZR) Poprad, zawarta z Inspektoratem Uzbrojenia w 2015 roku, obejmuje 79 systemów o wartości ponad miliarda złotych. Zestawy Poprad są używane w wybranych brygadach Wojsk Lądowych oraz w dywizyjnych pułkach przeciwlotniczych.

Samobieżny Przeciwlotniczy Zestaw Rakietowy Poprad, uzbrojony w rakiety bardzo krótkiego zasięgu Grom/Piorun, przeznaczony jest do wykrywania, rozpoznania i niszczenia celów powietrznych na bardzo krótkich odległościach i małych wysokościach. Posiada autonomiczny pasywny system wykrywania i śledzenia celów oraz zapewnia współpracę z systemem rozpoznania, dzięki czemu jest trudny do wykrycia i odporny na zakłócenia. Zestaw posiada wysoką manewrowość. Może pracować w systemie, jak również samodzielnie realizować zadania obrony przeciwlotniczej. Właściwości bojowe zestawu, szczególnie takie, jak wysoka mobilność i możliwość radiowej transmisji danych, zostały podporządkowane jego głównemu zastosowaniu – działaniu w systemach osłony przeciwlotniczej wojsk operacyjnych i zwalczaniu obiektów powietrznych, jak np.: samolotów czy śmigłowców. Poprad stanowi skuteczny środek także przeciwko bezpilotowym systemom powietrznym (BSP). Funkcjonalność tę można wzmocnić poprzez doposażenie go w elementy zestawu niekinetycznej neutralizacji BSP.

Źródło: PIT-RADWAR S.A.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 comments on “PIT-RADWAR S.A. przekazał kolejne Poprady”

  1. System OPL Poprad bardzo istotny w naszej armii, trzeba niewątpliwie go dalej rozwijać i można się pokusić o to aby było więcej takich zestawów w linii w tym w wersji ze zwiększoną ilością Piorunów plus elektroniczny system antydronowy jak też z nowymi rakietami o zwiększonym pułapie i zasięgu Piorun 2 czy integracji z nową platformą np. Jelcze, BWP-1 czy LPG. Potencjał rozwojowy jest duży.

  2. Do Poprada przydałby się system antydronowy, który mogłby być tak jak efektory Poprada systematycznie rozwijany.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc