Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwszy F-16 Fighting Falcon Block 70 dostarczony

Pierwszy F-16D Block 70 prezentowany w Greenville. Fot. Lockheed Martin

10 marca w zakładach korporacji Lockheed Martin w Greenville w stanie Południowa Karolina odbyła się uroczystość formalnej prezentacji oraz dostarczenia pierwszego egzemplarza wielozadaniowego samolotu bojowego F-16D Fighting Falcon Block 70. Jego odbiorcą będzie Bahrajn.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele producenta, a także Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych oraz Bahrajnu. Powyższe państwo było pierwszym klientem na nową generację samolotów F-16C/D FIghting Falcon Block 70/72 zamawiając, poprzez procedurę FMS, szesnaście egzemplarzy. Pierwszy egzemplarz (w wersji D) został oblatany 24 stycznia bieżącego roku, a po serii prób fabrycznych trafi wkrótce do ośrodka doświadczalnego USAF w bazie Edwards w Kalifornii, gdzie zrealizowana zostanie druga faza prób i testów. Zgodnie z deklaracjami, dostawy do Bahrajnu rozpoczną się w 2024 roku.

Na co wskazali zaproszeni goście, Bahrajn był w przeszłości pierwszym klientem na samoloty F-16 Fighting Falcon poprzedniej generacji wśród arabskich państw Bliskiego Wschodu. Pierwszych dwanaście sztuk (w tym cztery dwumiejscowe) w wariancie Block 40 dostarczono w 1990 roku. Druga transza (10 sztuk Block 40) dostarczono w 2000 roku.

W ciągu lat Lockheed Martin uzyskał zamówienia na 148 egzemplarzy F-16C/D FIghting Falcon Block 70/72. Najnowsze zamówienia, które nie zostały jeszcze sfinalizowane na linii Departament Obrony Stanów Zjednoczonych (pośredniczących w ramach procedury FMS) i Lockheed Martin, obejmują osiem sztuk dla Bułgarii oraz dwanaście dla Jordanii. Nie można wykluczyć, że w bieżącym roku program uzyska nowe zamówienia eksportowe – nadal nierozstrzygnięty jest konkurs na Filipinach, gdzie Lockheed Martin rywalizuje z koncernem Saab (JAS-39C/D Gripen), a także brak decyzji władz amerykańskich w zakresie wydania zgody na sprzedaż 40 sztuk do Turcji.

Być może kolejne samoloty tego typu będą dostarczane do państw Europy Środkowej. Jednym z potencjalnych odbiorców może być Polska, która zadeklarowała chęć zakupu już kilka lat temu.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc