Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

F-16 Fighting Falcon Block 70 oblatany

Fot. Lockheed Martin

24 stycznia korporacja Lockheed Martin poinformowała o oblataniu pierwszego egzemplarza wielozadaniowego samolotu bojowego F-16 Fighting Falcon Block 70. To wydarzenie stanowi początek prób, które mają doprowadzić do rozpoczęcia dostaw klientom.

Pierwszy lot, który wykonał dwumiejscowy egzemplarz ukończony pod koniec ubiegłego roku, miał miejsce z lotniska w Greenville w stanie Karolina Północna. Mieści się tam linia montażu ostatecznego modelu Block 70/72. Lot trwał 50 minut, a na pokładzie znajdowali się piloci fabryczni. W jego trakcie sprawdzono podstawowe systemy pokładowe maszyny. Docelowym użytkownikiem maszyny będzie Bahrajn, który w czerwcu 2018 roku zamówił szesnaście sztuk – według obecnego harmonogramu Lockheed Martin ma zapoczątkować dostawy w I połowie bieżącego roku.

Dotychczas Lockheed Martin, za pośrednictwem Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych, może pochwalić się sprzedażą 148 egzemplarzy do sześciu klientów na świecie. Najnowszym sukcesem jest zawarcie umowy na cztery dodatkowe egzemplarze Block 70, które trafią do Jordanii – umowa w tej sprawie została zawarta pomiędzy Departamentem Obrony Stanów Zjednoczonych oraz rządem Jordanii 19 stycznia. Cały czas oczekiwana jest decyzja Departamentu Stanu w sprawie sprzedaży 40 samolotów do Turcji, a także werdyktu rządu Filipin w sprawie wyboru wielozadaniowej maszyny bojowej (w tym konkursie F-16C/D Block 70 rywalizuje z Saab JAS-39C/D Gripen).

Co warto odnotować, wiele elementów konstrukcyjnych samolotów F-16C/D Fighting Falcon Block 70/72 powstaje w należących do korporacji Lockheed Martin Polskich Zakładach Lotniczych Sp. z o.o. w Mielcu. Decyzja o ulokowaniu produkcji komponentów w tym zakładzie zapadła w listopadzie 2021 roku. Z kolei w Greenville, gdzie mieści się centrum montażu ostatecznego, prowadzone są obecnie prace przy kolejnych samolotach dla Bahrajnu, a także pierwszych egzemplarzach dla Słowacji oraz Bułgarii.

Teldat
reklama BMS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc