Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwszy egzemplarz Leonardo AW139 dla Malezji na próbach w locie

Pierwszy z trzech zamówionych śmigłowców AW139 w barwach sił zbrojnych Malezji. Fot. Tiziano Capenti

16 września włoscy miłośnicy lotnictwa upublicznili zdjęcia wielozadaniowego śmigłowca transportowego Leonardo AW139 w barwach sił zbrojnych Malezji. Powyższe państwo zamówiło, w 2020 roku, trzy wiropłaty tego typu, które trafią do lotnictwa morskiego.

Według dostępnych informacji, dostawa śmigłowców jest zaplanowana w latach 2022-24. Zgodnie z deklaracjami trafią do bazy Kota Kinabalu w prowincji Sabah we wschodniej części kraju. Mieści się tam dowództwo Wschodniej Floty oraz sił podwodnych. Jej komponent lotniczy obejmuje wielozadaniowe śmigłowce pokładowe Leonardo Super Lynx Mk 300. Dotychczas brak informacji o zadaniach, które mają wykonywać nowe wiropłaty.

Śmigłowce dla lotnictwa morskiego będą kolejnymi AW139 w strukturach sił bezpieczeństwa Malezji. W 2009 roku trzy egzemplarze zamówiła agencja bezpieczeństwa morskiego MMEA – maszyny zostały dostarczone w latach 2010-11. W kolejnych latach śmigłowce tego typu trafiły także do Policji oraz Straży Pożarnej.

Śmigłowce Leonardo AW139 zdobywają coraz większą liczbę zamówień ze strony sił zbrojnych oraz innych służb bezpieczeństwa państwa. Obecnie producent realizuje zlecenia dla m.in. sił zbrojnych Włoch, Stanów Zjednoczonych oraz Malezji. Dodatkowo w realizacji znajduje się dostawa przynajmniej jednego śmigłowca dla służb poszukiwawczo-ratowniczych dla Republiki Korei, a także służb porządkowych we Włoszech. Koncern Leonardo promuje AW139 także w Polsce - według analiz, w ciągu 20 lat może pojawić się zapotrzebowanie na około 200 wiropłatów kategorii do 7 ton.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Pierwszy egzemplarz Leonardo AW139 dla Malezji na próbach w locie”

  1. My też powinniśmy jak najszybciej zamówić dużą ilość właśnie tych śmigłowców ponieważ to jest sprzęt na światowym poziomie, może być w całości produkowany w PZL Świdnik a silniki w Rzeszowie. Już teraz dużo część tego śmigłowca jest produkowana w Świdniku i dzięki temu PZL Świdnik (część Leonardo ) zakład w którym od lat 50-tych XX wieku są produkowane śmigłowce czyli jako jeden z pierwszych na świecie, podtrzyma tradycje i prestiż kraju. W odróżnieniu od montowni w Mielcu , PZL Świdnik zatrudnia całe biuro konstrukcyjne i nie jest tylko montownia sprzętu.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc