Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

20 lat wielozadaniowego śmigłowca Leonardo AW139

3 lutego koncern Leonardo świętował dwudziestą rocznicę oblotu prototypu AW139. Obecnie konstrukcja jest systematycznie rozwijana i dostarczana do coraz większej liczby użytkowników militarnych. Fot. Siły Powietrzne Włoch

3 lutego koncern Leonardo świętował dwudziestą rocznicę oblotu pierwszego prototypu wielozadaniowego śmigłowca AW139. Na przestrzeni lat konstrukcja stała się symbolem europejskiego producenta – dotychczas dostarczono ponad 1100 egzemplarzy, które wylatały około 3 mln godzin.

Świętowanie dwudziestych urodzin dziewiczego lotu to także świetna okazja do podsumowań. Projekt budowy następcy dla wielozadaniowych śmigłowców poprzedniej generacji był realizowany w kooperacji firm Agusta oraz Bell Helicopters. Po wycofaniu się amerykańskiego partnera (ówczesna) Agusta kontynuowała prace samodzielnie, poszukując innych partnerów. Pierwszy lot trwał 45 min i zakończył się całkowitym sukcesem.

AW139 szybko zdobył uznanie na rynkach globalnych. Łącznie został już zakupiony przez ponad 280 klientów z ponad 70 państw świata. Dzięki swoim rozwiązaniom technicznym mógł być (i nadal jest) oferowany do szerokiego spektrum zadań - zastosowań cywilnych, służb porządku publicznego oraz wojskowych. Co ważne, w początkowym okresie AW139 nie mógł przebić się na ten ostatni rynek, jednak ostatnie lata wskazują, że także w segmencie militarnym konstrukcja koncernu Leonardo przekonała użytkowników. Jednym z największych sukcesów było zwycięstwo w amerykańskim przetargu na zakup następców Bell UH-1N Iroquios służących w US Air Force do zabezpieczenia baz uzbrojonych w międzykontynentalne pociski balistyczne. Umowa obejmuje dostawę 84 maszyn, które Leonardo dostarczy we współpracy z koncernem Boeing. Pierwsze z nich, pod oznaczeniem MH-139A Grey Wolf, dostarczono w grudniu 2019 roku. Nie należy także zapominać o włoskich siłach zbrojnych, które sukcesywnie kupują kolejne AW139 na potrzeby jednostek transportowych i poszukiwawczo-ratowniczych.

Obecnie jednym z kluczowych kierunków marketingowych stała się Polska. W ramach programu Perkoz Leonardo oferuje AW139PL, czyli nową wersję w pełni dostosowaną do potrzeb Ministerstwa Obrony Narodowej. Co ważne, wybór oferty spowodowałby uruchomienie linii montażu ostatecznego w należących do Leonardo zakładach WSK PZL Świdnik S.A.. Powyższy podmiot jest już bardzo ważny dla programu AW139, gdyż produkuje strukutry kadłubów do większości wiropłatów tego typu.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 comments on “20 lat wielozadaniowego śmigłowca Leonardo AW139”

  1. Nas tutaj w Polsce interesuje, ile kadłubów AW139 powstało w PZL Świdnik. Kilkudziesięciu inżynierów i techników zostało przeszkolonych w tym celu bezpośrednio we włoskich zakładach wtedy jeszcze AgustaWestland. Tak nieoficjalnie podobno nawet 70% z tych, które już sprzedano. Mało się o tym mówi i pisze, a to po zakładach Fiatach drugi przykład tak efektywnej współpracy polsko-włoskiej.

  2. Dla naszej gospodarki optymalny byłby Sokół NG, ale tego nawet nie chcą brać pod uwagę, więc zostaje S-70i i propozycja Leonardo o ile będą produkowane w Świdniku.

  3. Odpowiedzialni za szkodliwą dla interesów państwa polskiego sprzedaż zakładów PZL-Swidnik do dzisiaj nie ponieśli surowych konsekwencji a moglibyśmy być niezależni w projektowaniu, produkcji i serwisie kilku rodzajów śmigłowców i zarabiać na eksporcie.

  4. Przestań gadać bzdury o niezależności i eksporcie. Nie było na to żadnych szans zwłaszcza po sprzedaży WSK-Rzeszów i Hydrala.
    Jedyną nadzieją dla tych zakładów jest ścisła współpraca z Leonardo.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc