Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Państwa NATO kupują granatniki AT4

Fot. Saab

5 lutego szwedzki koncern Saab poinformował o podpisaniu umowy z NSPA (NATO Support and Procurement Agency) w sprawie produkcji i dostaw kolejnej partii jednorazowych granatników AT4.

Umowa ma wartość około 63 mln EUR i ma zostać zrealizowana w latach 2026-27. Jej podpisanie miało miejsce w ostatnim kwartale 2023 roku. Szczegóły nie są znane – dzięki współpracy w ramach NSPA możliwa jest koordynacja zamówień, co z kolei umożliwia ograniczenie kosztów poszczególnych zakupów indywidualnych. Nie można wykluczyć, że nowe zamówienie ma na celu odbudowę zapasów magazynowych – granatniki Saab AT4 są bowiem elementem programu pomocy wojskowej dla Ukrainy. Broń jest dostarczana przez wiele państw należących do NATO.

Saab AT4 są popularną bronią wsparcia jednostek specjalnych oraz piechoty na całym świecie. Wśród jego użytkowników można wymienić m.in. siły zbrojne Stanów Zjednoczonych, Holandii, Litwy, Łotwy, Estonii, Francji, Danii czy Kanady. Niewielka partia została także zakupiona na potrzeby jednostek Komponentu Wojsk Specjalnych w Polsce. Obecnie jest to jeden z najpopularniejszych produktów w ofercie szwedzkiego producenta. Poza AT4 Saab promuje na rynkach także system NLAW oraz rodzinę granatników wielozadaniowych Carl-Gustaf M4 wraz z szerokim pakietem amunicji.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc