Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Owocne próby CH-53K King Stallion

7 marca koncern Lockheed Martin poinformował, że w ośrodku doświadczalnym firmy Sikorsky w West Palm Beach przeprowadzono udaną próbę uniesienia przez ciężki śmigłowiec transportowy CH-53K King Stallion ładunku zewnętrznego o masie 16300 kg.

Powyższy wynik jest najwyższym możliwym na pojedynczym podkadłubowym zaczepie zewnętrznym. Wcześniej zrealizowano próbę podwieszenia i transportu opancerzonego samochodu JLTV oraz innych ładunków o masie około 12 ton. Dzięki marcowemu wynikowi, CH-53K King Stallion nosi już miano śmigłowca o największym udźwigu w historii firmy Sikorsky.

CH-53K King Stallion powstaje na zamówienie Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych, który zamówił je dla US Marine Corps. W strukturach Korpusu zastąpią obecnie eksploatowane CH-53E Super Stallion – plany zakładają zakup około 224 egzemplarzy. Obecnie producent realizuje produkcję pierwszych maszyn, należących do I, II oraz III partii wstępnych. Dodatkowo negocjuje wieloletnią umowę.

Poza Stanami Zjednoczonymi prowadzona jest kampania marketingowa, która obecnie skupia się na trzech państwach – Japonii, Niemczech oraz Izraelu. W przypadku tego ostatniego, część źródeł, wskazuje, że władze skłaniają się w stronę zakupu konkurencyjnego Boeing CH-47F Chinook.

(ŁP) Foto: Lockheed Martin
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc