Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Nowy turecki przeciwpancerny zestaw rakietowy niebawem w użyciu

Türk Kara Kuvvetleri jeszcze w tym roku otrzymają pierwsze rakietowe zestawy przeciwpancerne Roketsan Karaok. Fot. Roketsan

25 maja turecka spółka Roketsan poinformowała o zakończeniu fazy badawczo-rozwojowej prac nad przeciwpancernym zestawem rakietowym Karaok.

Informacja ta została podana nieco ponad dwa tygodnie po przeprowadzeniu pierwszego  testu systemu imitującego realne warunki bojowe ‒ przeciwpancerny pocisk kierowany raził wówczas w cel umieszczony w nieujawnionej odległości od wyrzutni. Według Murada İkinci, dyrektora generalnego Roketsana, pierwsze wyrzutnie i pociski zostaną dostarczone Tureckim Wojskom Lądowym (Türk Kara Kuvvetleri) jeszcze w 2021 r.

Karaok to przenośny zestaw przeciwpancerny krótkiego zasięgu (do 2500 m, choć pierwotnie podawano tylko 1000 m), działający bazowo w trybie „odpal i zapomnij” (fire and forget). Może być wykorzystywany zarówno w dzień, jak i w nocy, dzięki głowicy naprowadzającej IIR z kamerą termowizyjną oraz dzienno-nocnym przyrządom celowniczym wyrzutni. Ma go obsługiwać jeden żołnierz. Pocisk kierowany ma 125 mm średnicy, 1100 mm długości i masę 16 kg (pojemnik z pociskiem). Wyposażony jest w tandemowa głowicę o nieujawnionej masie i przebijalności. Napędzany jest dwustopniowym silnikiem. Pocisk można wystrzelić w trybach „odpal i zapomnij” i „wystrzel i wskaż cel po odpaleniu”, a cel może być atakowany z górnej półsfery lub zmierzać do niego po trajektorii zgodnej z linią celowania.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 comments on “Nowy turecki przeciwpancerny zestaw rakietowy niebawem w użyciu”

  1. Turcja konsekwentnie rozwija swój potencjał a my w Polsce też powinniśmy szczególnie dbać o własny rozwój technologii zbrojeniowych a co za tym idzie dokończyć i dofinansować prace nad suwerennymi systemami przeciwpancernymi jakimi są ppk Pirat i ppk Moskit które to powinny być w niedalekiej przyszłości masowo produkowane aby poważnie wzmocnić nasze siły zbrojne jak i być przedmiotem eksportu.

  2. Prace badawczo-rizwojowe kończą 25maja, a pierwsze pociski już w tym roku. U nas to by się bujali jeszcze ze dwa lata.

  3. po resecie J.B w stosunku do Nord Stream 2 ... powinniśmy zakończyć dogmat o zakupie broni "zachodniej" bez pozyskania technologii i produkowania wyłącznie prostych podzespołów i zacząć w końcu upraszczać procedury zakupu naszych produktów oraz u innych producentów gdzie mozemy pozyskać i kompetencje i produkcję przez nasz przemysł ... najlepiej prywatny ...

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc