Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Nowy japoński satelita rozpoznawczy na orbicie

Fot. Mitsubishi Heavy Industries

12 stycznia z Centrum Lotów Kosmicznych Tanegashima, które mieści się na wyspie o tej samej nazwie, wystartowała rakieta nośna H-IIA zbudowana przez Mitsubishi Heavy Industries. Celem misji było wyniesienie na orbitę japońskiego satelity rozpoznawczego IGS O-8.

Misja zakończyła się pełnym sukcesem. Jak wskazuje dostawca rakiety, Mitsubishi Heavy Industries, satelita osiągnął zakładaną orbitę po 30 minutach od startu. Nowy satelita dołączy do konstelacji urządzeń zarządzanych agencję wywiadowczą Naichō. Zgodnie z upublicznionymi informacjami, satelita dysponuje system optoelektronicznym, który umożliwia obserwację powierzchni Ziemi przy pomocy sensora do dużej rozdzielczości. Głównym zadaniem będzie działalność zwiadowcza obszarów będących w zainteresowaniu władz w Tokio, a więc przede wszystkim tego co dzieje się na Półwyspie Koreańskim. Dodatkowo satelita ma wspierać agencje cywilne w monitorowaniu skutków katastrof naturalnych.

Japoński program budowy konstelacji satelitów rozpoznawczych został zapoczątkowany pod koniec lat 90. XX wieku i był skutkiem rosnącego napięcia regionalnego związanego m.in. z polityką władz Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej. Pierwsze dwa satelity wyniesiono w przestrzeń 28 marca 2003 roku – od początku Japończycy realizowali zadania dwutorowo: jeden satelita wyposażony jest w system radiolokacyjny, a drugi głowicę elektrooptyczną. IGS-O 8 jest pierwszym z ósmej pary. Cały program odniósł jedną porażkę, kiedy 29 listopada 2003 roku rakieta nośna H-IIA doznała awarii w czasie lotu – utracono wówczas drugą parę satelitów.

 

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc