Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Nowe sukcesy programu MICA

Połowa listopada to dobry okres dla programu kierowanego pocisku MICA, który jest rozwijany i produkowany przez europejski koncern MBDA. Nowe sukcesy to wynik decyzji Francji oraz Indonezji.

9 listopada francuski urząd zamówień wojskowych DGA poinformował o podpisaniu (6 listopada) kontraktu na zakup partii pocisków MICA NG oraz modernizacji części z już eksploatowanych MICA. W ramach zamówienia MBDA dostarczy 567 pocisków nowej generacji, a także unowocześni 300 sztuk z zasobów francuskich sił zbrojnych. Dostawy rozpoczną się w 2026 roku i pozwolą na zwiększenie potencjału operacyjnego samolotów Dassault Rafale. Zmodernizowane pociski będą dodatkowo wykorzystywane przez samoloty Mirage 2000.

10 listopada władze Indonezji poinformowały para fregat typoszeregu Sigma 10514 zostaną wyposażone w pionowe wyrzutnie dla dwunastu pocisków VL MICA. Oba okręty otrzymały w czasie budowy niezbędne okablowanie oraz wyposażenie. Wówczas zabrakło funduszy na wyrzutnie oraz pociski, te pierwsze mają pojawić się na pokładach w 2019 roku, natomiast kontrakt na zakup VL MICA ma zostać zawarty w najbliższych tygodniach.

(ŁP) Foto: Łukasz Pacholski
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc