Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Nowa jednostka wywiadowcza Sił Kosmicznych Stanów Zjednoczonych

Artystyczna wizualizacja wahadłowca X-37B na orbicie. Fot. Boeing

W piątek 24 czerwca br. US Space Force Powołały do życia Narodowe Centrum Wywiadu Kosmicznego (National Space Intelligence Center – NSIC). Komórka ta będzie podlegać wydzielonej w ramach Sił Kosmicznych jednostce Space Delta 18. Jej zadaniem będzie monitorowanie przestrzeni kosmicznej oraz zdolności innych krajów w tej domenie, tak, by jak najlepiej chronić własną infrastrukturę orbitalną USA, a tym samym bezpieczeństwo państwa.

Space Delta 18 będzie realizować zadania NSIC w bazie US Air Force Wright-Patterson w stanie Ohio. W jednostce będzie pracować 345 osób, na który to zespół złoży się zarówno personel wojskowy, jak i cywilny. Celem istnienia formacji będzie m. in. dostarczanie amerykańskim decydentom, kształtującym politykę Waszyngtonu, informacji o tym co istotnego dzieje się w przestrzeni kosmicznej, a także o tym, jakie możliwości dają na tym polu stale rozwijane w różnych krajach technologie.

Przy okazji ustanowienia Narodowego Centrum Wywiadu Kosmicznego gen. mjr Leah Lauderback, odpowiedzialny w US Space Force za wywiad, nadzór i rozpoznanie tłumaczył, że NSIC jest potrzebne, żeby silniej skoncentrować się na zagrożeniu w i z przestrzeni kosmicznej, które jest już w dzisiejszym świecie obecne.

Z kolei Avril Haines, szefująca National Intelligence, podkreślała, że kraje takie jak Chiny i Rosja projektują i testują broń nakierowaną na szpiegowanie oraz ewentualne unieszkodliwianie satelitów USA i amerykańskich sojuszników. W tej sytuacji zdolność do pełnego rozumienia tego, co dzieje się w przestrzeni kosmicznej, przekłada się na możliwość prawidłowego działania i realizacji zadań w tym środowisku przez państwo.

Jednostka Space Delta 18 będzie się składać z dwóch komponentów, które już w 2008 r. zostały uruchomione w strukturze Sił Powietrznych USA. 1st Space Analysis Squadron Mission zajmie się zbieraniem podstawowych informacji o zdolnościach innych państw w kwestii działań w przestrzeni kosmicznej. Natomiast 2nd Space Analysis Squadron Mission będzie odpowiadać za gromadzenie danych na temat potencjalnych zagrożeń dla operacji kosmicznych USA ze strony innych krajów.

Wcześniej wywiad kosmiczny leżał w Stanach Zjednoczonych w gestii National Air and Space Intelligence Center. Jednak kierownictwo US Space Force naciskało na utworzenie oddzielnej, stricte kosmicznej komórki.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc