Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Niemcy i Norwegia dołączają do poolu tankowców

29 czerwca Ministerstwo Obrony Holandii poinformowało, że Niemcy oraz Norwegia podpisały porozumienie o dołączeniu do europejskiego poolu mającego wspólnie eksploatować flotę wielozadaniowych samolotów tankowania powietrznego Airbus A330MRTT.

Czerwcowe porozumienie oznacza, że do Holandii i Luksemburga dołączają dwa kolejne państwa. Powyższy krok oznacza także, że liczba wspólnie eksploatowanych A330MRTT wzrośnie z dwóch do siedmiu – co ważne będą bazować w dwóch oddzielnych bazach. Cztery z nich, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, będą stacjonować w Eindhoven w Holandii, a trzy pozostałe w Niemczech. Oczywiście nie jest to koniec przyłączania kolejnych, na początku 2018 roku do powyższej grupy ma jeszcze dołączyć Belgia.

Przypomnijmy, utworzenie międzynarodowego poolu wielozadaniowych samolotów tankowania powietrznego było negocjowane od kilku lat. Państwami członkowskimi miały być Holandia, Norwegia oraz Polska, jednak ostatecznie oba odłożyły decyzję na przyszłość i pierwszym partnerem Holendrów został Luksemburg. Polska, jak wiadomo, obecnie rozważa dwie opcje osiągnięcia zdolności do wsparcia wielozadaniowych samolotów bojowych – w ramach programu Karkonosze planuje się albo zakup samolotów na własność bądź dołączenie do grupy państw.

(ŁP) Foto: Ministerstwo Obrony Holandii
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc