Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Niemcy chcą zmodernizować fregaty typu Sachsen

5 lutego federalna agencja zamówień wojskowych BAAINBw poinformowała o ogłoszeniu zapytania o informację w sprawie możliwości modernizacji wyposażenia radiolokacyjnego zainstalowanego na trzech fregatach rakietowych typu Sachsen.

Celem ogłoszenia RFI jest uzyskanie informacji o możliwościach zastąpienia stacji radiolokacyjnych SMART-L, które stanowią wyposażenie trzech (wprowadzonych do służby w latach 2003-2006) okrętów. Podmioty mają czas na przesyłanie odpowiedzi do 5 marca, a ogłoszenie postępowania przetargowego planowane jest na kwiecień. Według planów, instalacja nowych stacji radiolokacyjnych miałaby zostać zrealizowana w okresie 2020-2026 – obok trzech urządzeń na pokładach mowa o czwartym przeznaczonym do ośrodka szkolno-doświadczalnego w Parrow.

Głównym celem modernizacji i wymiany stacji radiolokacyjnych jest chęć wpięcia fregat w system obrony NATO przed zagrożeniem ze strony pocisków balistycznych. Obecnie wśród elementów tej inicjatywy można wymienić cztery amerykańskie niszczyciele typu Arleigh Burke stacjonujące w bazie Rota w Hiszpanii, a także dwa stanowiska AEGSI Ashore w Rumunii (operacyjny) oraz Polsce (w budowie). Dodatkowo do powyższej inicjatywy chcą przystąpić kolejne państwa sojuszu, dysponujące okrętami klasy fregata.

(ŁP) Foto: Łukasz Pacholski
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc