Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

MSPO 2023: Ruszył program Stypendium „Endeavour" Ala Wordena – Polska Drużyna 2024

Od lewej: Peter McKenna z Fundacji Kallmana, prezesa zarządu Targi Kielce S.A. dr Andrzej Mochoń i płk Marcin Mazur, wiceprez. Polskiej Agencji Kosmicznej, podczas uroczystości podpisania umowy. Fot. Adam M. Maciejewski

6 września, w trakcie drugiego dnia MSPO 2023 zainaugurowano program Stypendium „Endeavour” Ala Wordena – Polska Drużyna 2024, czego wyrazem było podpisanie polsko-amerykańskiej umowy pomiędzy amerykańską Fundacją Kallmana, Targami Kielce S.A. i Polską Agencją Kosmiczną.

Alfred (Al) Merrill Worden (7 lutego 1932 – 18 marca 2020) był astronautą ze Stanów Zjednoczonych, który pilotował Moduł Dowodzenia/Serwisowy (ang. CSM), czyli załogowy statek kosmiczny o oznaczeniu kodowym CSM-112 Endeavour w trakcie misji Apollo 15 – lądowania na Księżycu 30 lipca 1971 r. Po przejściu w stan spoczynku Worden stał się światowym orędownikiem międzynarodowej współpracy w obszarze tzw. STEM (ang. science, technology, engineering, mathematics), czyli nauk ścisłych/empirycznych, politechnicznych i matematyki. W 2019 r. rozpoczęto program, mający na celu integrację i inspirowanie młodzieży do nauki przedmiotów STEM i wyboru takowej ścieżki zawodowej, a także nawiązywania przed takich młodych ludzi kontaktów międzynarodowych i takowej wymiany doświadczeń.

Po odejściu Wordena, kontynuacji jego starań podjęła się Fundacja Kallmana poprzez swoich ambasadorów i partnerów. Jednym z nich został innym amerykański astronauta, czyli Charlie Duke – pilot Modułu Księżycowego (ang. LM) podczas misji Apollo 16, który przejął rolę ambasadora programu stypendialnego Fundacji Endeavour. Worden mówił, że program stypendialny jest kluczowy dla programu kosmicznego Stanów Zjednoczonych, gdyż motywuje młodzież do nauki przedmiotów STEM, a to właśnie spośród nich będą rekrutować się przyszłe kadry kierujące programami kosmicznymi Stanów Zjednoczonych. Program stypendialny Endeavour ma być kuźnią takich kadr, także w wymiarze międzynarodowym poprzez zjawisko kolokwialnie nazywane tzw. drenażem mózgów.

I właśnie podczas MSPO 2023 zainaugurowano polską odsłonę programu Stypendium „Endeavour” Ala Wordena – Polska Drużyna 2024. W jego ramach także uzdolnieni uczniowie z Polski będą mieli okazję rywalizować o udział w tygodniowym szkoleniu dla astronautów w państwowym Ośrodku Kosmiczno-Rakietowym Stanów Zjednoczonych (ang. U.S. Space & Rocket Center) w Huntsville w Alabamie. Stało się to możliwe dzięki dołączeniu do programu przez Polską Agencję Kosmiczną. I tak Targi Kielce S.A. i tegoroczne MSPO uczestniczyły w podpisaniu polsko-amerykańskiej umowy o dołączeniu Polski do tego programu, czego wyrazem były podpisy złożone przez Petera McKennę (przedstawiciela Fundacji Kallmana), prezesa zarządu Targi Kielce S.A. dr. Andrzeja Mochonia i płk. Marcina Mazura – wiceprezesa Polskiej Agencji Kosmicznej.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc