Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

MSPO 2023: kielecka premiera systemu Gladius Grupy WB

Uderzeniowy komponent BSPU Gladius, czyli amunicja krążąca Gladius. Fot. Adam M. Maciejewski

MSPO 2023 jest miejscem formalnej premiery bezzałogowego systemu poszukiwawczo-uderzeniowego Gladius, którego dostawy już rozpoczęły się do Wojska Polskiego. Gladius oznacza rewolucję dla polskiej artylerii, gdyż będzie w czasie rzeczywistym rozszerzał zasięg rozpoznania i rażenia do głębokości operacyjno-taktycznej, formalnie na ponad 100 km, choć bynajmniej nie jest to techniczny limit systemu.

Bezzałogowy system poszukiwawczo-uderzeniowy (BSPU) Gladius Grupy WB, a dokładnie tzw. bateryjny moduł systemu, składa się z: bezzałgowców rozpoznawczych FT-5, bezzałgowoców uderzeniowych Gladius, samobieżnej wyrzutni do startu FT-5 i amunicji Gladius, wozu dowodzenia, elektroniki pokładowej autorstwa Grupy WB. Chodzi przede wszystkim o zintegrowany system zarządzania walką CMS TOPAZ, którego wersje TOPAZ Strike, Tactic i TOPAZ+ zainstalowano odpowiednio w wyrzutni i wozie dowodzenia. Oficjalnie kierowanie walką systemu Gladius odbywa się z poziomu wozu dowodzenia. Jednak wyposażenie wyrzutni Gladiusa umożliwia jej wysoki poziom autonomii. Jako nośniki wozu dowodzenia i wyrzutni w wersji dla Wojska Polskiego zastosowano wozy opancerzone HSW Waran.

Wyrzutnia z założonym bezzałgowcem FT-5. Fot. Adam M. Maciejewski

Na MSPO 2023 można obejrzeć wszystkie szczegóły wyrzutni, w tym składany żurawik do umieszczania FT-5i Gladiusa na wyrzutni. Fot. Adam M. Maciejewski

Bezzałogowiec FT-5 o standardowej masie startowej ok. 85 kg jest dostępny z trzema wariantami napędu – w zależności od wyboru użytkownika FT-5 lub BSPU Gladius – napęd hybrydowy (wybrany przez Wojsko Polskie), napęd wyłącznie elektryczny (oferowany z myślą o misjach rozpoznania innego niż obrazowe), napęd wyłącznie tłokowy (oferujący najdłuższą długotrwałość lotu, dobry dla maszyn-retranslatorów sygnału). Amunicja krążąca Gladius to aparat o masie startowej ok. 30 kg i masie części bojowej co najmniej 5 kg. Również do Gladiusa są dostępne różne opcje napędu.

Stanowisko dowodzenia BSPU Gladius na MSPO 2023. Fot. Adam M. Maciejewski

Gladius to wynik nagromadzonego przez lata doświadczenia badawczo-rozwojowego Grupy WB. Zarazem BSPU Gladius to wypadkowa najnowocześniejszych rozwiązań technicznych Grupy WB, czy to z zakresu łączności, systemów dowodzenia czy powietrznych bezzałgowców. I tak na przykład, w BSPU Gladius zastosowano algorytmy sztucznej inteligencji, które w połączeniu m.in. z takimi rozwiązaniami jak mapa elewacji, obrazowe rozpoznanie terenu zapewnia działanie bezzałogowców BSPU Gladius nawet w przypadku utraty nawigacji satelitarnej w wyniku użycia WRE przez nieprzyjaciela.

Z BSPU Gladius i innymi wyrobami Grupy WB zapoznała się delegacja z Prezydentem RP Andrzejem Dudą, ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem (poza kadrem), szefem SGWP gen. Rajmundem T. Andrzejczakiem, prezesem zarządu Targi Kielce S.A. Andrzejem Mochoniem. Fot. Adam M. Maciejewski

Gladius to system całkowicie pod kontrolą Polski – całe know-how i rozwiązania techniczne to własność intelektualna Grupy WB. Zarazem BSPU Gladius to system ITAR-free, czyli nie podlegający restrykcjom kontroli eksportu. Z bojowego punktu widzenia wprowadzenie BSPU Gladius w polskiej artylerii będzie rewolucją. Dokładne parametry są tajne, ale dość powiedzieć, że zasięg działania BSPU Gladius przekracza zasięg rażenia każdego znanego systemu artylerii rakietowej zamówionego przez MON RP. De facto, z użyciem FT-5 w roli retranslatorów sygnału, promień bojowego użycia BSPU Gladius można dowolnie wydłużać. Niech o możliwości BSPU Gladius świadczy, że w Wojsku Polskim, decyzję o użyciu systemu podejmuje się na szczeblu dywizji.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc