Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Lukratywna oferta koncernu Ukroboronprom skierowana do Rosjan

Ukroboronprom obiecał rosyjskim pilotom 1 mln USD za przejście na ukraińską stronę wraz z samolotem lub 500 000 USD wraz ze śmigłowcem. Wątpliwe, by ktoś się skusił, ale alternatywa jest nieciekawa ‒ na zdjęciu fragment wraku bombowca taktycznego Su-34 zestrzelonego nad Charkowem 6 marca. Fot. Internet

8 marca ukraińskie państwowe przedsiębiorstwo obronne Ukroboronprom opublikowało ofertę skierowaną do żołnierzy Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej, a w szczególności do pilotów Sił Powietrzno-Kosmicznych (WKS).

Otóż ukraiński przemysł zaoferował rosyjskim żołnierzom, że... zapłaci każdemu z nich okrągłą sumę jednego miliona USD za poddanie się ukraińskim władzom wraz z pilotowanym przez siebie samolotem. Piloci śmigłowców mogą liczyć na mniejszą hojność ukraińskiej zbrojeniówki, ich ewentualne poświęcenie wyceniono na 500 000 USD. W komunikacie zasugerowano również, że rosyjscy lotnicy znają już stosowne częstotliwości, przez które można się skomunikować z ukraińską obroną przeciwlotniczą, co ma im umożliwić bezpieczne lądowanie. „Ty i Twoja rodzina możecie stać się bogatymi ludźmi, nie mającymi już obowiązku wykonywania zbrodniczych rozkazów. Możesz stać się wolny i bogaty” ‒ brzmi fragment ogłoszenia. Czy ktokolwiek się skusi? Jest to raczej wątpliwe, biorąc pod uwagę sowiecką jeszcze tradycję karania rodzin żołnierzy, którzy dobrowolnie przechodzą na stronę wroga. Z drugiej jednak strony, jest to jednak alternatywa wobec śmierci w zestrzelonym samolocie lub śmigłowcu, a szczególnie od 4 marca straty rosyjskie w powietrzu znów zaczęły rosnąć. Jest to zapewne związane z rosnącym nasyceniem ukraińskich wojsk uzbrojeniem przeciwlotniczym, zwłaszcza przenośnymi przeciwlotniczymi zestawami rakietowymi, m.in. Stinger i Piorun. Te ostatnie, wg nieoficjalnych informacji, mają sobie radzić na Ukrainie szczególnie dobrze, deklasując analogiczną broń tego typu z zasobów SZU oraz dostaw sojuszniczych.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Lukratywna oferta koncernu Ukroboronprom skierowana do Rosjan”

  1. Można wesprzeć Ukrainę spora ilością ppzr Grom, które powinny być jeszcze dosc licznie w magazynach jednocześnie zamawiając kolejną partię najnowszych zestawów Piorun dla polskiej armii.
    Cieszy informacja o skuteczności Piorunów lecz może wzbudzać niepokój zdobycia tych Manpads przez wojska rosyjskie

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc