Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Kolejne kutry patrolowe Damena dla USCG

Departament Obrony Stanów Zjednoczonych oraz stocznia Bollinger Shipyards podpisała kontrakt dotyczący budowy dla US Coast Guard (USCG) kolejnych sześciu kutrów patrolowych typu Sentinel. Wstępnie będzie to kosztować 318,6 mln dolarów, jednak o wiele ważniejszy jest zapis dotyczący opcji kontraktowej, która może spowodować zamówienie kolejnych 26 jednostek i wzrost wartości umowy do 1,4 mld dolarów.

Owa opcja stanowi odzwierciedlenie planów modernizacyjnych USCG w segmencie kutrów patrolowych o autonomiczności dochodzącej do 5 dób na morzu. Obecnie w służbie znajduje się już szesnaście z nich, a łącznie użytkownik chce posiadać 58 sztuk – wszystkie powstają w stoczni Bollinger Shipyards w Stanach Zjednoczonych na licencji holenderskiego koncernu stoczniowego Damen. Kutry typu Sentinel wywodzą się bowiem z projektu Stan 4708. W szeregach USCG zastępują jednostki typu Island, które zaczynają być oferowane w ramach programu EDA zaprzyjaźnionym państwom (Pakistan i Gruzja).

Dotychczas wszystkie Sentinele trafiły do baz USCG zlokalizowanych na południu – Miami, Key West oraz Puerto Rico. Ma to związek z ich wykorzystaniem w charakterze sił zabezpieczających granicę morską Stanów Zjednoczonych przed dostawami narkotyków, a także nielegalnych imigrantów z Kuby. Do innych zadań należy dozór ekologiczny, związany z poszukiwaniem kontenerów zerwanych z pokładów statków handlowych.

Kutry patrolowe typu Sentinel wypierają 353 ton i charakteryzują się kadłubami o wymiarach 46,8x8,1 metrów. Napęd pozwala na osiągnięcie prędkości maksymalnej 28 węzłów. Uzbrojenie składa się z pojedynczej armaty automatycznej Mk.38 kalibru 25 mm oraz czterech wkm M2 kalibru 12,7 mm. Do tego dochodzi osobista broń strzelecka załogi.

Teldat
Teldat

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc