Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Królewska Holenderska Marynarka Wojenna wprowadziła do użytku pierwszą elektryczną ciężarówkę

Elektryczny samochód ciężarowy Scania 25P 6×2*4 wprowadzony do użycia w bazie Koninklijke Marine w Den Helder. Fot. Scania

15 lutego niderlandzkie media poinformowały, że w bazie Koninklijke Marine w Den Helder wprowadzono do eksploatacji pierwszą w pełni elektryczną ciężarówkę – trzyosiowy typ 25P 6×2*4 (BEV – tzw. bateryjny pojazd elektryczny) firmy Scania. Będzie ona służyć do zaopatrywania okrętów i wszędzie tam, gdzie preferowany będzie napęd w pełni elektryczny.

Podwozie wyposażono w: krótką, dzienną kabinę; tylną oś skręcaną przeciwbieżnie w stosunku do przednich kół kierowanych i zabudowę kurtynową. Auto pomalowano na kolor żółty, a nie w standardowe malowanie ochronne. W samochodzie zabudowano pięć zestawów akumulatorów o łącznej pojemności 165 kWh. Zasilają one silnik elektryczny o trwałej mocy wyjściowej 230 kW/310 KM. Pojazd został objęty umową serwisową na okres ośmiu lat. W tym czasie Scania gwarantuje pełną mobilność elektrycznej ciężarówki.


Pojazd ten jest też pierwszą elektryczną Scanią wdrożoną w siłach zbrojnych. Użytkując go Koninklijke Marine zdobędzie niezbędne doświadczenie, które pomoże określić celowość ewentualnej dalszej rozbudowę floty pojazdów elektrycznych. Pierwsze wrażenia kierowców są bardzo pozytywne. Decydujące znaczenie odgrywają komfort jazdy, cisza i duża siła uciągu auta. Niezbędne urządzenia za- i wyładunkowe znajdują się na terenie bazy. Pojazd BEV otrzymał złącze ładowania standardu CCS. Przy ładowaniu prądem stałym o mocy 130 kW pięć akumulatorów zostaje naładowanych do 80% w mniej niż 55 minut. Samochód można również ładować poprzez hamowanie rekuperacyjne.

Auto będzie używane głównie w bazie Den Helder, wykonując zadania o typowo logistycznym charakterze.

W połowie 2023 r. Scania otworzy w Szwecji nową montownię, w której seryjnie produkowane będą wyłącznie elektryczne ciężarówki w liczbie do 15 000 podwozi rocznie. Jednocześnie, we współpracy z Northvolt, uruchamiana jest nowa fabryka ogniw akumulatorowych.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Królewska Holenderska Marynarka Wojenna wprowadziła do użytku pierwszą elektryczną ciężarówkę”

  1. Zasięg z pełnym ładunkiem 250km. Ile trzeba generatorów, i ile ON one spalą, by utrzymać w ruchu kolumnę transportową, powiedzmy 10 takich pojazdów.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc