Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Kosmiczne umowy Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych

Departament Obrony Stanów Zjednoczonych podpisał nowe umowy na usługi wyniesienia satelitów wojskowych, które mają zostać dostarczone na orbitę okołoziemską do końca 2023 roku. Fot. SpaceX

9 marca Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu dwóch umów z firmami prywatnymi w sprawie realizacji usługi wyniesienia na orbitę okołoziemską czterech satelitów wojskowych. Łącznie będą one kosztować Pentagon 384 mln USD.

Spółka United Launch Services LLC (będąca własnością korporacji Lockheed Martin i przedsiębiorstwa Boeing), za kwotę 224,3 mln USD wykona dwa starty rakiet nośnych. W ramach misji wyniosą w przestrzeń kosmiczną satelity wojskowe oznaczone jako USSF-112 oraz USSF-87. Oba starty zaplanowano z centrum lotów kosmicznych zlokalizowanym na Przylądku Canaveral na Florydzie. Planowo usługa zostanie zrealizowana do końca 2023 roku. Z kolei firma SpaceX, za kwotę 159,7 mln USD, zrealizuje dwa starty w ramach misji USSF-36 oraz NROL-69. W tym przypadku loty wykonane zostaną z centrum lotów kosmicznych na Przylądku Canaveral na Florydzie oraz z Bazy Sił Powietrznych Vandenberg w Kalifornii. Powyższe misje także mają zostać zrealizowane do końca 2023 roku.

Oba podmioty systematycznie realizują zlecenia na rzecz Departamentu Obrony oraz sił zbrojnych bądź agencji wywiadowczych innych państw. Najbliższy start rakiety nośnej z ładunkiem wojskowym United Launch Services zaplanowała w kwietniu bieżącego roku – ma to być satelita rozpoznawczy dla Narodowego Biura Rozpoznawczego. W przypadku firmy SpaceX, w pierwszym półroczu zaplanowano start rakiety nośnej Falcon 9 z niemieckim satelitą rozpoznawczym.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc