Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Kongsberg PROTECTOR RS4 dla Bundeswehry

Kongsberg dostarczy KMW stanowiska uzbrojenia PROTECTOR RS4 do budowy prototypów rozpoznawczego Boxera JFSTsw. Rys. Kongsberg

22 stycznia spółka Kongsberg Defence & Aerospace poinformowała o podpisaniu kontraktu z firmą Kraus-Maffei Wegmann dostawę zdalnie sterowanych stanowisk uzbrojenia PROTECTOR RS4. Co ciekawe, informacja została podana z kilkutygodniowym opóźnieniem, umowę podpisano bowiem jeszcze w grudniu 2021 r.

Umowa przewiduje dostawę stanowisk Kongsberg PROTECTOR RS4 do Kraus-Maffei Wegmann w ramach programu JFSTsw (Joint Fire Support Team, schwer). Jest to pierwsza umowa zawarta między tymi firmami i druga na dostawy zdalnie sterowanych stanowisk strzeleckich PROTECTOR RS4 dla Bundeswehry. Umowa obejmuje opracowanie i dostawę prototypowych transporterów GTK Boxer uzbrojonych w to stanowisko, a także przeprowadzenie stosownych prób nowej konfiguracji. Jeśli te wypadną pomyślnie, zostanie zawarta umowa na produkcję seryjną. RS4 miałyby zostać zamontowane na nowym module misyjnym do GTK Boxer.

Transporter GTK Boxer w wersji JFSTsw będzie oparty na pojeździe w wersji A2. Będzie to w istocie pojazd rozpoznawczy, wyposażony w głowicę optoelektroniczną Thales PAAG-JFS umieszczoną na składanym maszcie. Moduł zostanie wyposażony zgodnie z architekturą NATO Generic Vehicle Architecture (NGVA), która ma umożliwić łatwiejszą i bardziej kompleksową integrację różnych urządzeń oraz systemów. Rozwój nowej wersji Boxera realizowany jest w ramach organizacji OCCAR, a wartość programu wynosi 70 mln EUR.

Kongsberg PROTECTOR RS4 to zdalnie sterowane stanowisko uzbrojenia, które można uzbroić w 7,62 lub 12,7 mm karabin maszynowy albo 40 mm granatnik automatyczny. Masa stanowiska wraz z uzbrojeniem wynosi, zależnie od uzbrojenia, od 135 kg do 190 kg. Wysokość wynosi 505-765 mm. Prędkość naprowadzania w poziomie to 90°/s, zaś w pionie (w zakresie od -20° do +60) 70°/s. Uzbrojenie dodatkowe może stanowić pojedyncza wyrzutnia ppk, np. Javelin, tak uzbrojona ma być część brytyjskich Boxerów. Stanowisko wyposażone jest w nowoczesne dzienno-nocne przyrządy obserwacyjno-celownicze.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc