Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Kolejny krok w sprawie kanadyjskiego zakupu Super Hornetów

14 marca rząd Kanady poinformował o wysłaniu do Waszyngtonu dokumentów niezbędnych do uruchomienia procedury FMS w sprawie zakupu przez północnego sąsiada Stanów Zjednoczonych wielozadaniowych samolotów bojowych Boeing F/A-18E/F Super Hornet.

Jak poinformowano, w poniedziałek 13 marca, władze przesłały tzw. letter of request (LoR), który uruchamia proces przygotowania oferty eksportowej przez Departament Obrony, a także uzyskania zgody na eksport przez Departament Stanu oraz Kongres Stanów Zjednoczonych. Obecne zapotrzebowanie Kanady opiewa na osiemnaście samolotów – szczegóły, najprawdopodobniej, poznamy w momencie publikacji wniosku eksportowego przez Departament Stanu i Agencję do Współpracy Obronnej. Według Kanadyjczyków, formalna odpowiedź amerykańska ma być gotowa w ciągu sześciu najbliższych miesięcy, co może zaowocować podpisaniem kontraktu na początku przyszłego roku.

Biorąc pod uwagę fakt, że międzyrządowe konsultacje w tej sprawie toczą się od kilkunastu miesięcy procedura ma być czystą formalnością. Nie można wykluczyć, że Amerykanie oddadzą Kanadyjczykom część zamówionych dla US Navy samolotów, które znajdują się już na etapie montażu ostatecznego – powyższy krok umożliwi przyspieszenie całej procedury dostaw nowych „tymczasowych” samolotów bojowych. Jednocześnie wygląda na to, że Kanadyjczycy wyprzedzą Kuwejtczyków w wyścigu o zamówienie Super Hornetów – ten emirat planuje zakup około 36 maszyn tego typu, które dołączą do europejskich Eurofighter Typhoon.

(ŁP) Foto: US Navy
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc