Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Kolejny kontrakt na produkcję transporterów rodziny AMPV

US Army zamawiają kolejne transportery opancerzone AMPV. Fot. BAE Systems

28 marca koncern BAE Systems zawarł z Wojskami Lądowymi Stanów Zjednoczonych kolejny kontrakt seryjny na produkcję wielozadaniowych gąsienicowych transporterów opancerzonych rodziny AMPV (Armored Multi-Purpose Vehicle).

Umowa ma wartość 754 mln USD i stanowi formalny wstęp do drugiej fazy produkcji pełnoskalowej pojazdów rodziny AMPV, przewidzianej na okres od marca 2026 r. do lutego 2027 r. W ubiegłym roku producent rozpoczął realizację inwestycji w celu rozbudowy linii produkcyjnej w fabryce w York w stanie Pensylwania. Mają one zapewnić BAE Systems wyższą wydajność, przy równoczesnym poszerzeniu infrastruktury przemysłowej służącej do produkcji wozów bojowych. Niedawno na linii produkcyjnej AMPV zainstalowano zrobotyzowany zestaw spawalniczy, poprawiający dodatkowo jakość produkcji.

Bill Sheehy, dyrektor programu AMPV w BAE Systems, powiedział, że „kluczowe jest, abyśmy nadal wymieniali M113 i żebyśmy robili to w tempie, które sprawi, że żołnierze amerykańscy nie będą mieli sobie równych na współczesnym polu walki”. Zadeklarował, że spółka „jest w pełni zaangażowana w kontynuację przyspieszania produkcji na rzecz armii w celu szybkiego dostarczania AMPV w zwiększonym, równym tempie”. Według niego, „następny etap dla AMPV stanowi kontynuację wspólnych wysiłków BAE Systems i US Army, mających na celu wyposażenie ABCT w platformę bojową, która pomoże żołnierzom z powodzeniem realizować zadania, przed którymi staną dziś i za kilka dekad”.

AMPV to gąsienicowy transporter opancerzony opracowany przez BAE Systems na bazie zespołów bojowego wozu piechoty M2 Bradley. Oferta BAE Systems została wybrana przez US Army w 2014 r., pokonując proponowany przez General Dynamics Land Systems gąsienicowy wariant kołowego transportera opancerzonego Stryker (oferowany był też wariant kołowy) i zgłoszone przez Navistar Defense zmodyfikowany pojazdy minodporne MaxxPro. AMPV od 2016 r. zastępuje stopniowo M113 (również produkt BAE Systems), w 2015 r. planowano zakup 2897 pojazdów za szacunkową kwotę 10,723 mld USD. Produkowany jest w pięciu zasadniczych odmianach: M1183 GP (ogólnego przeznaczenia, planowano zakup 522 pojazdów), M1284 MEV (wóz ewakuacji medycznej, 790), M1285 MTV (pojazd pomocy medycznej, 216), M1286 MC (wóz dowodzenia, 993) i M1287 MCP (samobieżny moździerz, 386). Możliwy jest zakup AMPV w kolejnych wersjach, m.in. US Army i BAE Systems podjęły prace nad wozem wsparcia inżynieryjnego, a sam producent niedawno zaprezentował m.in. AMPV w konfiguracji bojowego wozu piechoty Bojowy wóz piechoty AMPV z pakietem ExMEP na AUSA Global Force Symposium 2024 (zbiam.pl) i samobieżnego moździerza wieżowego.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc