Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Kolejne fundusze na modernizację wyrzutni M270

Fot. Crown Copyright

9 maja Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu kolejnej umowy z korporacją Lockheed Martin w sprawie kontynuacji programu modernizacji artyleryjskich wyrzutni rakietowych M270 do standardu M270A2.

Majowa umowa ma wartość 221,2 mln USD i ma zostać zrealizowana do końca kwietnia 2028 roku. W momencie podpisania uruchomiono pełne finansowanie. Co ważne, obok modernizacji kolejnych M270 należących do US Army mowa także o zamówieniach eksportowych i realizacji prac na rzecz Wielkiej Brytanii, Włoch oraz Finlandii (bez podania szczegółów odnośnie liczb).

W ramach programu modernizacji, wyrzutnie M270A2 otrzymują nowe jednostki napędowe, przeprojektowane kabiny załogi (wyposażone w fotele pochłaniające energię detonacji min i improwizowanych ładunków wybuchowych, a także lepiej rozmieszczone z punktu widzenia ergonomii wyposażenie), a także  system kierowania ogniem Common Fire Control System (CFCS), który ma pozwolić w przyszłości na integrację wyrzutni z nowymi typami amunicji (choćby PrSM oraz kolejnymi odmianami GMLRS-ER).

Dzięki modernizacji wyrzutnie mają (przynajmniej) pozostawać w służbie do początku II połowy bieżącego wieku. Nie można wykluczyć, że wkrótce do programu dołączą kolejne państwa – m.in. amerykański Departament Stanu zatwierdził sprzedaż usługi do Bahrajnu (siedem wyrzutni).

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc