Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Amerykanie zamawiają pociski PrSM

W ramach wrześniowego kontraktu, Departament Obrony zamówił kolejną (niewielką) partię pocisków PrSM. Fot. Lockheed Martin

26 września Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu umowy z korporacją Lockheed Martin w sprawie produkcji kolejnej partii pocisków rakietowych dalekiego zasięgu PrSM (Precision Strike Missile).


Wrześniowa umowa ma wartość 77,5 mln USD i obejmuje dostarczenie 54 pocisków. W momencie podpisania uruchomiono pełne finansowanie, a dostawa sprzętu ma nastąpić do końca września 2025 roku. Jest to kolejna partia PrSM zakontraktowana przez Departament Obrony na potrzeby amerykańskich sił zbrojnych. Według planów, tylko na potrzeby U.S. Army ma zostać zamówionych 4021 pocisków tego typu. Średni koszt pojedynczego PrSM ma oscylować w granicach 1,35 mln USD (według wartości z 2021 roku).

Pociski PrSM mają zastąpić w amerykańskiej artylerii rakietowej taktyczno-operacyjne pociski balistyczne rodziny MGM-140 ATACMS systemu MLRS, wykorzystywane do strzelań z wyrzutni rodzin M270 i M142 HIMARS. Nowe pociski, ze względu na mniejszą średnicę, będą umieszczane w wymiennych pojemnikach transportowo-startowych po dwa, co dwukrotnie zwiększy liczbę ciężkich pocisków dostępnych na wyrzutni (odpowiednio z dwóch do czterech w przypadku M270 i z jednego do dwóch w M142). Pierwotnie zasięg PrSM, ze względu na ograniczenia wymuszone przez traktat INF/RSMD, miał oficjalnie wynosić 499 km, lecz po jego wypowiedzeniu przez Stany Zjednoczone możliwe było jego zwiększenie do 700 km. Powstać ma również wersja PrSM-ER o zasięgu 1000 km. Głowica ma mieć masę ok. 91 kg. W ostatnich miesięcy przeprowadzono kilka testów pocisku PrSM, udało się uzyskać m.in. trafienie w cel oddalony o 400 km i przekroczyć granicę zasięgu 500 km, choć dokładnej odległości nie udało się zmierzyć (lub też nie podano jej do publicznej wiadomości).

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Amerykanie zamawiają pociski PrSM”

  1. Dużą ilość pocisków PrSM musimy pozyskać wraz z zamówieniem zestawów Himars aby to była naprawdę solidna broń odstraszająca wroga, mogąca zadać mu poważne starty na dużą odległość.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc