Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Kolejne elementy BSP-U Gladius dostarczone artylerzystom 18. Dywizji Zmechanizowanej

Grupa WB dostarczyła 20 grudnia br. kolejne elementy BMO BSP-U Gladius 18. Dywizji Zmecjanizowanej. Na zdjęciu cztery treningowe bezzałogowe statki powietrzne BSP-UT i pięć rozpoznawczych bezzałogowych statków powietrznych FT-5. Fot. Grupa WB

20 grudnia Agencja Uzbrojenia i Grupa WB poinformowały o dostarczeniu Siłom Zbrojnym RP kolejnych elementów bezzałogowego systemu poszukiwawczo-uderzeniowego (BSP-U) Gladius. Nastąpiło to w 19 miesięcy od momentu podpisania umowy dostawy.

Dostawa jest wynikiem pozytywnego wyniku testów, zrealizowanych na przełomie listopada i grudnia br. na poligonie w Toruniu, które objęły m.in. współdziałanie poszczególnych bojowych komponentów systemu (wyrzutni, wozu dowodzenia), a także działania Bezzałogowych Statków Powietrznych-Uderzeniowych  (BSP-U) z głowicą bojową Gladius na poligonie w Toruniu (zbiam.pl).

Przedmiotem dostawy były także wyrzutnie na pojazdach opancerzonych Waran 4×4 w odmianie pick-up (pięć) i wozy dowodzenia na nośnikach Waran 4×4 furgon (dwa), a także wozy amunicyjne na samochodach Jelcz 442.32 4×4 (trzy). Na zdjęciu jedna z dostarczonych wyrzutnia w widoku z przodu. Fot. 18. Dywizja Zmechanizowana

Użytkownikowi, 18. Dywizji Zmechanizowanej z dowództwem w Siedlcach, przekazane zostały następujące elementy pierwszego bateryjnego modułu ogniowego (BMO): pięć wyrzutni na pojazdach opancerzonych Waran 4×4 w odmianie pick-up i dwa wozy dowodzenia na nośnikach Waran 4×4 furgon, trzy wozy amunicyjne na samochodach Jelcz 442.32 4×4, cztery treningowe bezzałogowe statki powietrzne BSP-UT i pięć rozpoznawczych bezzałogowych statków powietrznych FT-5. Warto odnotować, że partia obejmuje pierwsze pojazdy opancerzone rodziny Waran 4×4 z Huty Stalowa Wola S.A. dostarczone Siłom Zbrojnym RP (szerzej w Wojsku i Technice 9/2021, 12/2021 i 9/2023).

Ta sama wyrzutnia od tyłu. Wyrzutnie i wozy dowodzenia BMO Gladius są pierwszymi pojazdami rodziny Waran 4×4 z HSW S.A. dostarczone Siłom Zbrojnym RP. Fot. 18. Dywizja Zmechanizowana

To już druga dostawa elementów Gladiusa do SZ RP. Pierwsze – nieco ponad siedem miesięcy od zawarcia umowy – przekazano 15 grudnia 2022 r. 18. pułkowi artylerii z Nowej Dęby. Wówczas dostawa objęła dwie wyrzutnie w wersji ciągnionej i dwa treningowe bezzałogowe statki powietrzne BSP-UT. Sprzęt ten pozwolił na zainicjowanie szkolenia zespołów operatorskich przed dostawami kolejnych elementów BMO Dostawy pierwszych elementów systemu Gladius (zbiam.pl).

Umowa na dostawę czterech bateryjnych modułów ogniowych BSP-U Gladius wraz z pakietami szkoleniowym i logistycznym została podpisana  pomiędzy Agencją Uzbrojenia i spółką wiodącą Grupy WB – WB Electronics S.A. Jej wartość wynosi ok. 2 mld PLN brutto WB Electronics dostarczy wojsku system Gladius (zbiam.pl).

Grudniowa dostawa jest wynikiem pozytywnego wyniku testów, zrealizowanych na przełomie listopada i grudnia br. na poligonie w Toruniu, które objęły m.in. współdziałanie poszczególnych bojowych komponentów systemu (wyrzutni, wozu dowodzenia), a także działania Bezzałogowych Statków Powietrznych-Uderzeniowych  (BSP-U) z głowicą bojową. Na zdjęciu start BSP-U z wyrzutni na Waranie 4×4 podczas pokazu 1 grudnia w Toruniu z okazji Święta Wojsk Rakietowych i Artylerii. Fot. Andrzej Kiński

BMO BSP-U Gladius przeznaczone są do precyzyjnego rażenia celów na dystansie ponad 100 km za pomocą aparatów BSP-U i prowadzenia rozpoznania obrazowego z powietrza z wykorzystaniem bezzałogowych statków powietrznych FT-5. Aparaty rozpoznawcze i efektory będą współpracować ze Zintegrowanym Zestawem Kierowania Ogniem TOPAZ, będącym od ponad 20 lat standardowym wyposażeniem Wojsk Rakietowych i Artylerii Wojsk Lądowych.

W skład BMO wchodzą również: samobieżne wyrzutnie, wozy dowodzenia (szczebla baterii i plutonu), wozy amunicyjne, wozy obsługi technicznej, inne pojazdy i zapas bezzałogowców BSP-U.

15 grudnia 2022 r. Grupa WB dostarczyła 18. pułkowi artylerii pierwsze szkolne elementy Gladiusa – dwie wyrzutnie ciągnione i dwa bezzałogowce BSP-UT. Fot. Grupa WB

Pakiet logistyczny obejmie dostawę zestawów obsługowych i usługę serwisową dotyczącą bezzałogowych statków powietrznych BSP-U/UT. W skład pakietu szkoleniowego, oprócz samego szkolenia żołnierzy, wchodzą treningowe bezzałogowe statki powietrzne BSP-UT i symulatory systemu.

Andrzej Kiński na podstawie komunikatów Agencji Uzbrojenia i Grupy WB.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Kolejne elementy BSP-U Gladius dostarczone artylerzystom 18. Dywizji Zmechanizowanej”

  1. Tylko 15% zgłosi się do obrony, czas aby wojskowi i politycy zrozumieli ze wojny będą wygrywać drony. Czas już w trybie pilnym w naszym kraju zająć się produkcją dronow latających, pływających, jezdnych. koszty są mniejsze oraz ginie mniejs żołnierzy.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc