Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Kolejne eksportowe zamówienie na samochody JLTV

Fot. Łukasz Pacholski

16 listopada Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu umowy z Oshkosh Defense LLC w sprawie kontynuacji produkcji i dostaw samochodów opancerzonych JLTV.

Listopadowa umowa ma wartość 161 mln USD i dotyczy nieokreślonej liczby pojazdów. W momencie podpisania uruchomiono pełne finansowanie – prace mają zostać zrealizowane do końca września 2025 roku. Obok produkcji na potrzeby Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych, kontrakt obejmuje także zamówienia eksportowe realizowane poprzez procedurę FMS, dzięki czemu pojazdy trafią do Macedonii, Słowenii, Słowacji, Rumunii oraz Mongolii. Z całą pewnością ostatnie z wymienionych państw stanowi zaskoczenie, gdyż dotychczas nie pojawiały się informacje dotyczące możliwości sprzedaży wozów. Mongolia będzie pierwszym azjatyckim użytkownikiem JLTV – dotychczas były one kupowane przez Brazylię oraz coraz większą liczbę klientów w Europie.

Co należy podkreślić jest to druga, w listopadzie, umowa pomiędzy Departamentem Obrony oraz Oshkosh Defense LLC w sprawie produkcji JLTV. Dotychczas zakładano, że powyższy producent zakończy realizację programu do września 2024 roku. Było to związane z wyborem AM General LLC w postępowaniu dotyczącym produkcji kolejnej partii blisko 21 tys. wozów oraz niemal 10 tys. przyczep – ich dostawy miały trwać do końca 2028 roku. Nie można wykluczyć, że urzędnicy Departamentu Obrony chcą wydłużyć funkcjonowanie linii produkcyjnej w Oshkosh ze względu na rosnące potrzeby zarówno amerykańskich sił zbrojnych oraz sojuszników. W czerwcu bieżącego roku producent ogłosił dostawę 20000. egzemplarza.

Tylko dla amerykańskich Sił Zbrojnych planowany jest zakup około 65 tys., które pozwolą na zastąpienie HMMWV w części zadań operacyjnych, które nie gwarantują odpowiedniego poziomu ochrony w konfliktach asymetrycznych. Poza dostawami JLTV Stanów Zjednoczonych pojazdy zdobywają także kolejne rynki eksportowe.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc