Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Kazachstan kontynuuje zakupy samolotów Airbus C-295

Fot. Airbus

1 lutego rząd Kazachstanu poinformował o podpisaniu umowy z koncernem Airbus w sprawie zakupu kolejnego lekkiego samolotu transportowego C-295MW przeznaczonego dla służb bezpieczeństwa publicznego tego kraju.

Kontrakt dotyczy pojedynczej maszyny, która zasili lotniczą część Państwowego Komitetu Bezpieczeństwa – organizacji podległej prezydentowi i zajmującej się przede wszystkim zabezpieczeniem granic państwa. Zakup jest związany z pozytywnymi doświadczeniami operacyjnymi – pierwszy C-295MW (dostarczony w 2020 roku) wylatał już 2000 godzin, a druga maszyna trafiła do użytkownika pod koniec 2023 roku. Dodatkowo, w strukturach lotnictwa wojskowego, znajduje się dziewięć sztuk. Co ciekawe, poza zadaniami na obszarze kraju, maszyny są obecne poza jego granicami – m.in. w sierpniu 2021 roku tworzyły most powietrzny z Kabulem podczas ewakuacji cudzoziemców z Afganistanu.

Umowa z Kazachstanem to pierwszy sukces marketingowy programu C-295 w bieżącym roku. Pomimo niewielkiej skali zamówienia jest wart odnotowania z jednego powodu – jest to 300. zakontraktowany samolot powyższej rodziny. Spośród nich dostarczono ponad 220 sztuk.

Program C-295 to jeden z największych sukcesów koncernu Airbus w segmencie lotnictwa wojskowego. Ważnym punktem przemysłowym projektu są zakłady Airbus Poland S.A. w Warszawie, gdzie powstaje ponad 40% płatowca każdego egzemplarza. Dodatkowo utworzono tam centrum serwisowe, z którego korzysta Polska oraz inni użytkownicy, wśród nich także Kazachstan.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc