Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Jak technologia zabezpiecza teren? Niewidzialne ogrodzenie, inteligentny monitoring

Potężne, średniowieczne twierdze nierzadko były budowane na zasadzie pierścieni otoczonych masywnym murem. Wróg, który chciał dostać się do najcenniejszych zasobów musiał nie lada się napracować, przedzierając się przez kolejne zabezpieczenia. Analogicznie obecnie ochrona terenu również może być zbudowana z kilku warstw, choć ogrodzenia nie są tak trudne do sforsowania, mimo że często kryją za sobą nie mniej wartości – cenne towary, specjalistyczny sprzęt, ludzkie życie. Czy można sprawić, żeby zwykłe ogrodzenie było o wiele mocniejsze, czy wręcz inteligentne?

Załóżmy, że wokół naszego przedsiębiorstwa jest ogrodzenie. Niepozorna siatka, która wyznacza granicę działki. Za nią jest jednak niewidzialna bariera, która wykrywa intruza i uruchamia alarm. Tak działa system ochrony obwodowej FMC marki Forteza. Dwa skierowane w swoją stronę urządzenia – nadajnik i odbiornik – emitują barierę mikrofalową.

Spy shop

Niewidzialna i niesłyszalna bariera

Inteligentne algorytmy rozróżniają małe zwierzęta (psy, koty, gryzonie) czy roślinność od prawdziwych intruzów, którzy przedarli się przez nasze ogrodzenie. Jeżeli ochrona obwodowa jest połączona z systemem monitoringu, to wykrycie nieproszonego gościa może spowodować nie tylko uruchomienie alarmu, ale też nakierowanie kamer na miejsce włamania.

Więcej na ten temat opowiada Krzysztof Rydlak, Product Manager firmy Spy Shop, specjalizującej się w bezpieczeństwie technologicznym: „Obecnie kamery monitoringu wizyjnego są nie tylko podglądem tego, co dzieje się na chronionym terenie, ale też jedną z warstw ochrony. Bardziej rozwinięte modele potrafią stworzyć wirtualną strefę, o której przekroczeniu przez intruza od razu dowiaduje się ochrona. Nie mówiąc już o kamerze do obserwacji nocnej Kowa, którą obecnie udoskonalamy. To sprzęt wyposażony w obiektywy, które z bardzo dużej odległości potrafią precyzyjnie uchwycić rejestrację jadącego samochodu lub twarz człowieka, i to w niemal zupełnej ciemności. W kontekście ochrony terenu, Kowa połączona z systemem monitoringu i ochroną obwodową, może automatycznie nakierować się na zagrożony obszar i dokładnie uchwycić intruzów. W taki sposób tworzymy całą strefę bezpieczeństwa”.

Spy shop

Wiele warstw ochrony

Mimo korzystania z zaawansowanej technologii, ochrona obwodowa marki Forteza jest odporna na warunki atmosferyczne – skrajnie niskie i wysokie temperatury, śnieg, deszcz czy porywisty wiatr. Wzmocnieniem bariery mikrofalowej wytwarzanej przez FMC jest system kabli sensorycznych Tribo-S, również marki Forteza, umieszczonych bezpośrednio na ogrodzeniu. Reagują one na każde fizyczne zakrzywienie, które powoduje osoba włamująca się na nasz teren. Takie połączenie różnych technologii bardzo mocno zwiększa bezpieczeństwo chronionego terenu.

Wszystkie opisane produkty dostępne są w ofercie polskiego dystrybutora – marki Spy Shop.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc