Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

ILA 2022: pierwszy niemiecki Super Hercules

Podczas ILA Berlin Air Show 2022 można po raz pierwszy publicznie na terenie Niemiec podziwiać pierwszy samolot C-130J Super Hercules w barwach Luftwaffe. Fot. Team Luftwaffe.

Podczas Międzynarodowych Targów Lotnictwa i Kosmonautyki ILA Berlin Air Show (niem. Internationale Luft- und Raumfahrtausstellung), które rozpoczęły się wczoraj na lotnisku Berlin Brandendurg, zaprezentowano publicznie pierwszy średni samolot transportowy Lockhedd Martin C-130J Super Hercules Luftwaffe.

Samolot przyleciał do Niemiec w poniedziałek 20 czerwca, na dwa dni przed rozpoczęciem imprezy. Co ciekawe, samolot był w Europie już 19 lutego, kiedy pokonał trasę z macierzystego zakładu korporacji Lockheed Martin w Marietta w stanie Georgia do francuskiej bazy lotniczej Base Aérienne 105 w Évreux. Formalna ceremonia przekazania maszyny, wraz z zainicjowaniem funkcjonowania nowej francusko-niemieckiej eskadry transportowej „Rhein/Rhin”, odbyła się w marcu. Z przyczyn biurokratycznych maszyna o rejestracji „55+01” dotychczas nie odwiedziła swojej drugiej (a może, z racji na oficjalną przynależność, pierwszej?) ojczyzny. Do niedzieli będzie ją można oglądać podczas berlińskiej wystawy.

Zdjęcia pierwszego niemieckiego Super Herculesa opublikowano już w ubiegłym roku. Sześć maszyn (po trzy w wersji transportowej C-130J-30 i transportowo-tankującej KC-130J odmiany Block 8.1, zamówione w 2018 r. za 1,4 mld USD) uzupełni cztery samoloty francuskie w ramach wspólnej eskadry. Także eksploatacja nielicznych maszyn ma być wspólna, co ma pozwolić na ograniczenie nakładów w cyklu życia.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc