Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Holandia przekaże Ukrainie niszczyciele min typu Alkmaar

Holenderski niszczyciel min Makkum typu Alkmaar. Haga przekaże Ukrainie dwa takie okręty w 2025 roku. Fot. Tomasz Grotnik

W czasie wizyty w Odessie, minister obrony Królestwa Niderlandów, Kaisa Ollongren, ogłosiła, że Holandia przekaże Ukrainie niszczyciele min typu Alkmaar.

Minster Ollongren poinformowała, że jej kraj przekaże dwa okręty przeciwminowe typu Alkmaar (znanego szerzej jako Tripartite od trójprzymierza belgijsko-francusko-holenderskiego, dla którego powstały). Ma to jednak nastąpić dopiero po otrzymaniu przez Niderlandy pierwszych okrętów nowej generacji, budowanych w ramach programu rMCM (replacement Mine Counter Measures, pol. wymiana systemu przeciwminowego), przez francuskie konsorcjum Belgium Naval & Robotics, utworzonemu przez Naval Group i ECA Group. Mowa więc o roku 2025.

Ollongren powiedziała, że Holandia rozumie strategiczne i gospodarcze znaczenie portu w Odessie dla importu żywności i handlu. I z pewnością dla połączenia z resztą świata. Jego zabezpieczenie przez zagrożeniem minowym ma witalne znaczenie dla gospodarki Ukrainy. Wraz z parą niszczycieli min Siły Morskie Ukrainy otrzymają „dodatkowe wyposażenie”. Zapewne chodzi o bezzałogowe pojazdy podwodne do poszukiwania, identyfikacji i neutralizacji obiektów niebezpiecznych. Ponadto Belgia i Holandia wspólnie wyszkolą „kilka” załóg ukraińskich. Proces ten rozpocznie się zawczasu, już w drugiej połowie tego roku.

Obecnie w służbie Koninklijke Marine pozostaje sześć z 15 jednostek typu Alkmaar zbudowanych w latach 1979-1989. Do tej pory Haga sprzedała dziewięć okrętów do trzech państw (Islamskiej Republiki Pakistanu – dwa, Republiki Bułgarii – dwa i Republiki Łotwy – pięć). Dostępne Alkmaary to jednostki dość stare, wszystkie przeszło 30-letnie. W latach 2005-2006 przeszły modernizację, obejmującą m.in. instalację systemu kierowania walką minową Atlas Elektronik IMCMS (Integrated Mine Countermeasures System) i sonaru kadłubowego Thales 2022 Mk III oraz integrację z bezzałogowcami przeciwminowymi Atlas Seafox i Saab Double Eagle Mk III Mod 1, ale nie jest jasne, czy te ostatnie zostaną przekazane nowemu użytkownikowi.

Ukraina ma już niszczyciele min zachodniej produkcji. W 2021 roku Kijów kupił w Wielkiej Brytanii dwa okręty typu Sandown, dzięki brytyjskim pożyczkom. Są to 20-letni eks-HMS Blyth (M 111) i 21-letni eks-HMS Ramsey (M 110). Jednostki otrzymały nowe nazwy: Czernihiw (M 310) i Czerkasy (M 311). Trwa proces szkolenia ich załóg w Szkocji. Nie wiadomo, kiedy okręty przejdą na Morze Czarne. Może to być trudne nie tylko z powodu wojny i znaczącej przewagi Federacji Rosyjskiej nw tym akwenie, ale też przez zakaz ruchu okrętów bander uczestniczących w konflikcie przez Bosfor, który nałożyła Ankara.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc