Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

HMS Queen Elizabeth w Royal Navy

7 grudnia  w Portsmouth odbyła się uroczystość wprowadzenia do służby w Royal Navy lotniskowca HMS Queen Elizabeth, pierwszego z pary nowych okrętów tej klasy, które w pierwszej połowie wieku mają stanowić o sile brytyjskiej floty.

W powyższej uroczystości brała udział królowa Elżbieta II. Wraz z bliźniaczym HMS Prince of Wales, stanowią parę największych okrętów wojennych Royal Navy w historii i wypełnią lukę pozostawioną po przedwczesnym wycofaniu ostatniego lotniskowca typu Invincible w 2014 roku.

Kontrakt na budowę okrętów zawarto w maju 2008 roku. Stępka pod przyszłą HMS Queen Elizabeth w lipcu 2009 roku, a wodowano go w lipcu 2014 roku. Sekcje powstawały w sześciu stoczniach rozsianych na terenie Wielkiej Brytanii, natomiast montaż końcowy realizowano w stoczni Rosyth Dockyard w Firth of Forth. Według planów osiągnięcie gotowości operacyjnej zaplanowano na 2020 rok, pierwszy rejs operacyjny zostanie zrealizowany we wsparciu Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych, który ma wystawić komponent lotniczy składający się z samolotów F-35B Lightning II.

Lotniskowce typu Queen Elizabeth wypierają 70600 ton i posiadają pokłady startowe o wymiarach 280x73 metrów. Grupa lotnicza ma składać się z 40 maszyn, w tym wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-35B Lightning II, a także śmigłowców. Obok zadań uderzeniowych mają służyć także w charakterze śmigłowcowców desantowych, w tej roli będą zastępować HMS Ocean.

(ŁP) Foto: Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc